OD RAKA OBOLELO 40.000 LJUDI: Posledice NATO bombardovanja SRJ 1999 - umesto da se smanjuje, broj kancera sve veći
ZA dve decenije od NATO bombardovanja, od 1999. do 2018. godine, zabeležen je značajan porast broja obolelih od malignih bolesti u Srbiji. Prema podacima Registra za rak, 1999. bilo ih je 19.000, potom 2018. oko 30.000, a 2021. broj je dostigao 40.000!
Ove podatke iznela je donedavna ministarka zdravlja prof. dr Danica Grujičić na predstavljanju Deklaracije o potrebnim merama sanacije posledica NATO agresije na SR Jugoslaviju, koje je organizovala Inicijativa za utvrđivanje posledica NATO bombardovanja.
- Analiza smrtnosti od maligniteta takođe je pokazala značajan porast. Imamo oko 12.000 ovakvih slučajeva u 1999. godini, oko 15.000 u 2018. godini, da bi 2021. broj premašio 20.000. Analiza smrtnosti od malignih bolesti pokazuje da je Srbija na prvom mestu u Evropi, iako nikada nije bilo ovoliko novih lekova i ovoliko aparata za dijagnostiku. Država ulaže u lečenje, a smrtnost nam raste. Iza Srbije nalaze se Hrvatska, Crna Gora i Mađarska. Zašto prva mesta zauzimaju baš zemlje regiona i šta je to što može da objasni ovu pojavu? Duboko smo ubeđeni da je u pitanju nuklearno-hemijsko zagađenje iz 1999 - smatra Grujičićeva.
Da bi osiromašeni uranijum mogao biti inicijator malignih oboljenja ukazuje i to što je prvo porastao broj obolelih od leukemije i limfoma, a zna se da se posledice nuklearne katastrofe prvo odražavaju na koštanu srž i imuni sistem. Grujičićeva je navela i uočen veliki porast autoimunih bolesti. U 2019. broj je iznosio 27.000, a ima ih bar duplo više.
Neophodno je utvrditi i zdravstevno stanje vojnika koji su bili izloženi dejstvu municije sa osiromašenim uranijumom, ali i onih delova naše zemlje koji su pretrpeli teško hemijsko oštećenje, kao što su Pančevo, Bor, Kragujevac i Novi Sad, koje je UNEP (Program UN za zaštitu okoline) 1999. proglasio nebezbednim za život.
Inače, u Deklaraciji inicijatori sugerišu da se pokrene državni projekat i sagledaju efekti preduzetih mera u proteklih četvrt veka, ali i da se krene u nova istraživanja. To bi značilo popis svih lokacija bombardovanih ubojitim sredstvima koja ostavljaju dugotrajne štetne posledice po zdravlje ljudi, zemlju, vodu, vazduh i vegetaciju, sa fokusom na municiju sa osiromašenim uranijumom i zagađujuće materije oslobođene iz uništenih industrijskih objekata i transformatora. Neophodan je i pristup podacima monitoringa životne sredine koje su relevantni organi obavljali tokom NATO bombardovanja, naknadna kontrola efekata čišćenja i sanacije bombardovanih lokacija, revizija baza podataka o zdravlju stanovništva i stanju životne sredine pre i posle 24. marta 1999.
Na osnovu dobijenih podataka, trebalo bi formirati nacionalne naučne projekte za istraživanje uzročno-posledičnih veza između štetnih agenasa i uticaja na zdravlje, i odrediti epidemiološke studije na ugroženim lokacijama, kao i mere remedijacije (sanacije zagađenja).
Dr Jagoš Raičević istakao je da svi građani imaju pravo da ne trpe posledice NATO bombardovanja, koje se ne svode samo na kontaminaciju osiromašenim uranijumom, već i piralenom ili na primer živom. Vladi je dostavljen elaborat sa konkretnim predlozima.
General Slobodan Petković, specijalista atomsko-biološko hemijske odbrane, tvrdi da je 1999. na teriotiji SRJ i Srbije vođen radiološki i hemijski rat. U toku i posle agresije, preduzete su mere koje su propisivali odgovarajući protokoli. Identifikovano je stanje na gađanim rejona Bujanovca, Preševa i Vranja, a vojska i Institut "Vinča" su organizovali dekontaminaciju terena, koja nije završena. Civilne institucije su sprovele hemijsku dekontaminaciju pojedinih lokaliteta. Godine 2000. na VMA se počelo i sa praćenjem zdravlja pripadnika jedinica koje su boravile na tom području, ali je i taj proces zaustavljen.
- Tokom NATO bombardovanja u našu sredinu dospele su supstance pogubne po sav živi svet. SAD i druge NATO zemlje vodile su protiv nas specijalni rat tako što su ciljano gađale postrojenja i skladišta hemijske industrije. NATO alijansa izvršila je ekocid i zatrovala zemljište i vodu za hiljade narednih godina, i napala genetski kod biljaka, životinja i ljudi. Iskorišćene su tone i tone toksičnog osiromašenog uranijuma, čije je vreme poluraspada oko četiri milijarde godina, što znači da je tu za sva vremena - kazala je dr Milica Tomašević, dodavši da ne postoji dozvoljena doza radioaktivnosti koja neće izazvati genetske mutacije. Prema jednom izveštaju UN, Kragujevac je identifikovan kao jedna od visokozagađenih oblasti, a 2020. godine i dalje su bile povišene koncentracije u odnosu na evropske zemlje. Izveštaj CIA za 2023. godinu, pak, kaže da je od 226 zemalja u svetu, Srbija druga po broju umrlih od kancera.
Prof. dr Aleksandar Ćorac podsetio je da su potpisnici Deklaracije desetine profesora, generala, akademika, inženjera, "običnih" ljudi, a potpisi su skupljeni za tri i po dana i prikupljanje se nastavlja.
BRINU I NAKNADNA MERENjA
PREMA rečima dr Zorke Vukmirović, veliki multidisciplinarni tim nedavno je merio kontaminaciju u Kragujevcu na istim tačkama na kojima je merena neposredno posle bombardovanja i utvrđeni su i dalje visoki nivoi piralena. U Lepenicu se prilikom gađanja "Zastave" izlilo čak 1.100 kg ove materije. U pančevački kanal je ispušteno osam tona žive. Iako je proglašen očišćenim, poslednje analize ovo dovode u pitanje.
- Mladi rođeni posle ovih dešavanja izloženi su posledicama, a biće izložena i njihova deca - kazao je Ćorac.
Čulo se i da piralen nije nestao iz Lepenice i Topčiderske reke, kao i da je država platila projekte čišćenja ove hemikalije, što nije valjano obavljeno, pa su pljuštale i tužbe. Kada je u pitanju osiromašeni uranijum, on se, tvrde stručnjaci, može prevesti u oblik koji nije pokretljiv u životnoj sredini i ostaće u zemljištu kao prirodan uranijum, koji inače postoji svud oko nas.
STIGLA PRVA VELIKA PROGNOZA ZA PROLEĆE: Evropski stručnjaci otkrili kakvo nas vreme očekuje u martu, aprilu i maju (MAPA)
STRUČNjACI sa sajta Severe Weather Europe objavili su prvu dugoročnu prognozu za proleće i otkrili kakvo vreme očekuje Evropu u martu, aprilu i maju koristeći dva glavna sezonska modela - ECMWF i UKMO.
20. 01. 2025. u 11:29
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
RADIOAKTIVNA TAJNA U LEDU GRENLANDA: Mreža tunela i nuklearni otpad - potencijalni problem za Trampa (FOTO/VIDEO)
KAKO se planeta zagreva, "Camp Century" - smešten na jednoj od najudaljenijih lokacija na Zemlji, oko 1.500 kilometara severno od Nuka, glavnog grada Grenlanda - postao je predmetom obnovljenog interesovanja i zabrinutosti oko toga koliko će dugo ostati zakopan.
19. 01. 2025. u 10:15
Komentari (1)