POMAMA ZA JAGNJETINOM PRED PRAZNIKE: Rezervišu ih unapred, ovo su cene, a biće i više
KILOGRAM žive mere jagnjadi od 32 do 35 kilograma trenutno košta 600 dinara, ali ovčari ne garantuju da će ta cena i ostati kako se približava Vaskrs i Đurđevdan, kada se na prazničnoj trpezi prednost daje jagnjetini u odnosu na praseće pečenje.
Ovčari su zadovoljni cenom žive vage jagnjadi jer dobijaju i podsticaje od države znatno uvećane u odnosu na ranije godine, ali naglašavaju da je stočni fond znatno umanjen u odnosu na prošlu godinu, pa ukoliko se potražnja za jaganjcima bude nastavila do Đurđevdana, postoje izgledi da cena žive mere jaganjaca bude i 700-800 dinara.
U mesarama je jagnjetina daleko skuplja. Kilogram celog jagnjeta, polovina ili četvrtina prodaje se za 1.700 dinara i u tu cenu ulazi samo meso bez iznutrica i glave.
Po nižoj ceni, za oko 1.400 dinara, može se kupiti polovina ili četvrtina jagnjetine uz deo glave i iznutrice. Nigde se ne može kupiti samo kilogram jagnjetine.
Ovčar iz Ravnog Sela u opštini Vrbas Milenko Ćosić kazao je za „Dnevnik” da već ima kupaca koji su rezervisali jaganjce za nastupajuće praznike i da nema razloga da ih vodi na stočnu pijacu, kada na kućnom pragu može da proda stoku.
Šeststo dinara trenutno kilogram žive vage jaganjaca
- Potražnja za jaganjcima je kao i svake godine, ali ovčari imaju sada u toru manje ovaca nego što su ih imali prošle godine pa se na tržištu žive mere oseća manjak životinja. Zato slabija ponuda stočarima daje mogućnost da jagnjace do 35 kilograma prodaju i po višim cenama nego što bi trebalo da koštaju, kada se izvede računica koliko pojedu i odbije novac od države za podsticaje - naveo je Ćosić.
Uoči praznika kilogram jagnjetine žive mere potencijalno i do 800 dinara
I ovčar iz Hrtkovaca u opštini Ruma Milorad Čuletić ističe da jaganjaca ima manje, a da je potražnja za njima sada veća, kao i svake godine u vreme 1. maja, Đurđevdana i Vaskrsa.
U stočnom fondu trenutno imamo ispod 1,5 miliona grla ovaca, a nekada ih je bilo na pašnjacima tri, pa i pet miliona grla - kaže agrarni analitičar Čedomir Keco.
- To je razlog zašto je kilogram žive mere jagnjetine dogurao do 600 dinara, sa izgledom da ta cena bude i viša.
Mada je ranijih godina prasetina bila skuplja od jagnjetine, sada su cene ovih mesa skoro izjednačene i, kako je naglasio Keco, ne mogu se više porediti.
- Nemamo ni svinja ni ovaca. Prasad za tov i zamrznutu svinjetinu uvozimo, pošto nemamo svoju. Stočni fond ovaca je više nego dvostruko manji, mada još pokrivamo domaće tržište. Pojedini stočari ga i izvoze, ali nemamo organizovanog izvoza ovčijeg i jagnjećeg mesa, što je doprinelo da prasad i jaganjce kupujemo po istim cenama, znatno višim nego ranijih godina.
Iako su sada cene žitarica i uljarica znatno niže nego prošle godine, kilogram žive mere jaganjaca je skuplji nego lane.
- Prošle godine su se prodavali za 400 dinara po kilogramu, a sada koštaju 600 dinara - kazao je Čuletić.
Prema njegovim rečima, ista roba u BiH je daleko skuplja, kilogram žive mere je preko 800 dinara kilogram.
- Uoči praznika postoje izgledi da kilogram jagnjetine bude i 800 dinara, ukoliko se nastavi potražnja kakva je sada. U Sremu nema ni ovaca ni jaganjaca, a odnos ponude i potražnje diktira cene, bez obzira na to što je hrana jeftinija - kazao je Čuletić.
BONUS VIDEO: KO MOŽE DA ODOLI - Prasetina u Srbiji zauzima važno mesto na prazničnim trpezama
MERKELOVA PROGOVORILA O PUTINU: Jednu stvar posebno istakla - "Imao je osećaj za to"
BIVŠA nemačka kancelarka Angela Merkel opisala je u svojim memoarima prvi susret sa Donaldom Trampom, a takođe je govorila o ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i Ukrajini. Odlomke iz knjige objavili su nemački mediji.
21. 11. 2024. u 11:45
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
MNOGI NE ZNAJU: Šta knez Mihailo pokazuje prstom
SPOMENIK knezu Mihailu Obrenoviću na Trgu republike postao je glavno gradsko sastajalište Beograđana i njihovih gostiju. Međutim, od mnogih ćete čuti da se sastaju ne kod Kneza već “kod konja”.
21. 11. 2024. u 09:47
Komentari (0)