U GRAČANICI SPOMENIK ŽRTVAMA: Na KiM počelo obeležavanje 20 godina od stravičnog martovskog pogroma našeg naroda

D. Zečević

13. 03. 2024. u 10:48

NIZOM prigodnih manifestacija u gračaničkom Domu kulture i Kosovskoj Mi­trovici počela je nedelja obeležavanja 20 godina od martovskog pogroma na Kosovu i Metohiji, a posle dve decenije od tog stravičnog zločina u Gračanici će, u nedelju, 17. marta, biti otkriven spomenik žrtvama, rad akademskog vajara Brani­slava Ristića iz Štrp­ca.

У ГРАЧАНИЦИ СПОМЕНИК ЖРТВАМА: На КиМ почело обележавање 20 година од стравичног мартовског погрома нашег народа

Foto I. Marinković

Pokrovitelji programa su Kancelarija za KiM, Ministarstvo kulture i SG Priština, a konci­piran je kao svojevrsna nedelja sećanja na pogrom u okviru koje će osim ot­krivanja spomenika biti priređene izložbe fo­tografija i umetničkih slika, tribine, projek­cija filma i akademija, kroz koje će se sagledati razmere stradanja našeg naroda, imovine, duhovne i kulturne baštine...

U galeriji Doma kultu­re u Gračanici, večeras u 19 časova, biće otvorena izložba slika nasta­lih na Koloniji "Jesen u Prizrenu", deveti put održanoj u stradalom manastiru Svetih Arhan­gela u gradu na Bistrici. Izložba na kojoj će bi­ti predstavljeni radovi Nevene Kostić, Ivana Galjka, Miljane Draško­vić, Teodore Rakidžić, Milana Đurića, Šando­ra Šlajfa i Marije Sta­nojlović direktna je po­drška obnovi uništenog nasleđa i u kojoj umetni­ci radom na terenu oži­vljavaju ključne duhovne i kulturne tačke na Kosovu i Metohiji.

Sećanje na ovo stra­vično nasilje počelo je u ponedeljak veče na tri­bini i izložbi fotogra­fija zajedničkog naziva "Pogrom 17. marta 2004. - Nagrađeni zločin", održanoj u gračaničkom Domu kulture. Prisutni­ma su se obratili dr Vla­dan Virijević, profesor Filozofskog fakulteta u Prištini sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici, direktor Arhiva KiM Marko Marković i isto­ričar Stefan Radojković iz Instituta za poli­tičke studije.

- Ono što se desi­lo 17. marta 2004, ono što je pretho­dilo i što je stvo­rilo plodno tle za taj stravičan pogrom u istorijskom smislu se može upoređivati i me­riti sa Vartolemejskom noći ili sa daleko tra­gičnijom po obimu ra­zaranja i stradanja Kri­stalnom noći - ukazao je prof. Virijević, ističu­ći da za taj strašni do­gađaj srpski narod vezuje osećaj bola i nemoći.

Da međunarodna zajed­ni­ca ni­je uspela da spreči, niti je bila svesna tragičnih martovskih događaja u tom trenutku ukazao je istraživač-saradnik Instituta za političke studije u Beogradu, isto­ričar Stefan Radojko­vić. On je podsetio da su divljanjem Albanaca bili direktno pogođeni i pri­padnici Unmika i Kfo­ra, i da je talas nasilja sprečen brzim dolaskom novih američkih jedini­ca Kfora.

Programom je planira­no da sutra bude prikazan film "Mrak", reditelja Dušana Milića, čija je radnja smešte­na u vreme martovskog pogroma.

Tribina o uzrocima i posledicama zločina održana u gračaničkom Domu kulture, Foto privatna arhiva

Na sam dan dva­desetogo­dišnjice pogroma, u nedelju, 17. mar­ta, u 11.00, održaće se parastos u manastiru Gračanica, ko­jem će prethoditi polaganje belih ruža ispred instalacije MIS­SING u dvorištu Doma kulture, dok će u 11.30 biti otkriven spomenik ubijenima u pogromu. Komemorativna akade­mija počeće pola sata kasnije, a učestvovaće predstavnici Eparhije raško-prizrenske, Kan­celarije za KiM, Vlade Srbije, Ansambl "Venac", Prizrenski bogoslovi, hor Muzičke škole "Ste­van Mokranjac", Baletska škola Gračanica, kao i sami svedoci i učesnici u stradanju tokom Pogro­ma - Dragana Stanojević, dr Dragan Perić i Novi­ca Stolić.

Foto I. Marinković

Sveopšti, sinhronizovan napad

LAŽNA vest prištinskih medija da su trojica dečaka, kosmetskih Alba­naca, koja su se utopila u Ibru, u Čabri kod Zubinog Potoka, bežala pred srpskim napadačima, bila je povod da sinhronizovane i dobro organi­zovane grupe Albanaca širom KiM, 17. marta 2004, započnu sveopšti napad na preostale Srbe, srpsku imovinu i svetinje. Desetoro Srba koji su se uzdali u zaštitu međunarodnih snaga je ubijeno, 143 je teže ili lakše povređeno, a 4.012 proterano. Porušeno je, zapaljeno ili teško oštećeno 935 srpskih kuća i 10 zgrada škola, domova zdravlja i pošta. Uništen je 41 srpski pravoslavni duhovni objekat, među kojima 19 spo­menika kulture prve kategorije...

BONUS VIDEO - PODKAST "NIJE SAMO NASLOV" - Nemanja Starović: Američko društvo je podvojeno više nego ikada pre

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (0)

POSTAVLJAMO NOVE STANDARDE! Lažna država Kosovo zapanjila svet! Ovo je njena žalba na kaznu UEFA za bežanje s terena u Rumuniji