VIRUSI I BAKTERIJE VREBAJU NA SVAKOM KORAKU: Lekar objasnio kada možemo sami sebi pomoći, a kada je obavezno potražiti stručnu pomoć
KAŠALj, kijavica, glavobolja, malaksalost, curenje iz nisa, mučnina, samo su neki od simptoma koji se javljaju u ovom periodu godine, kada haraju virusne i bakterijske infekcije.
Mnogi, pak, ne žele otići doktoru, pa se leče sami "na svoju ruku", pa tako pored čajeva i vitamina sami sebi daju antibiotike, što je pogrešno. S druge strane, ako se neko ne leči, infekcija se može spustiti do pluća, a tada preti bronitis, a možda i upala pluća.
Hladno vreme, boravak u zatvorenim prostorijama pogoduju širenju virusa, te stručnjaci apeluju da treba provetravati prostorije, a onaj ko ima simptome infekcije, ili da ostane kod kuće, ili je potrebno da nosi zaštitnu masku, kako ne bi širio viruse. Ipak, najbolji savet je, otići lekaru.
Infektolog doc.dr Aleksandar Ranković, u razgovoru za Telegraf.rs otkriva da najveća opasnost od nelečenih infekcija preti hroničnim bolesnicima, i da bi oni trebalo posebno da budu obazrivi.
- Lečenje ne treba sprovoditi samostalno već treba posetiti doktora koji odlučuje o daljem lečenju. Posebno ne treba uključivati antibiotike na svoju ruku što kod nas nije retkost. Najveća opasnost kod nelečenih respiratornih infekcija je upravo kod pacijenata sa komobirditetima. Komplikacije su uglavnom upale pluća, bakterijske superinfekcije, što može dovesti i do težih komplikacija kao što je respiratorna insuficijencija, objašnjava dr Ranković.
Haraju virusi i bakterije
Trenutno su aktuelne respiratorne infekcije uglavnom izazvane virusima influence, parainfluence, respiratorni sincicijalni virus, rino i adeno virusi i kovid u manjoj meri, objašnjava infektolog.
- Ovi virusi su inače zastupljeni u ovo doba godine i nije ništa neuobičajeno. Virus gripa i kovid mogu biti opasni za starije osobe, osobe sa komoorbitetima, odnosno kod svih onih koji imaju oslabljeni imunološki sistem. Apel upravo kod osetljive grupe građana je da se obavezno vakcinišu. Vakcina ima dovoljno. Druge mere prevencije boravak na otvorenom prostoru, zdrava ishrana bogata vitaminima, češće provetravanje prostorija, poručuje dr Ranković.
Kako lekari objašnjavaju, ako je u pitanju blaži oblik infekcije, možete mirovati, uzimati dovoljno tečnosti i vitamina, i sačekati dva ili tri dana. Ukoliko se stanje ne popravlja ili se pogoršava, odmah se treba javiti lekaru. Temperatura do 38 je prihvatljiva, ali samo u slučaju da ne traje dugo. Deca i hronični bolesnici trebalo bi da budu sagledani od strane lekara odmah po pojavi simptoma.
(Telegraf)
BONUS VIDEO: POSTHUMNO PRIZNANjE: Sestra Arsenija Šoškića primila nagradu Udruženja sportskih novinara
(UZNEMIRUJUĆE) BRUTALNO UBIJEN POZNATI PEVAČ: Isplivao jezivi snimak likvidacije (VIDEO)
ŠVEDSKI reper Gaboro, čije je pravo ime bilo Ninos Houri, ubijen je na parkingu u četvrtak uveče, javljaju lokalni mediji.
21. 12. 2024. u 08:06
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
MAJKA JOJ SE ODREKLA PRAVOSLAVLjA, TITO JOJ SE DIVIO: Ona je bila najmoćnija žena Jugoslavije (FOTO/VIDEO)
BILA je najmoćnija političarka u velikoj Jugoslaviji u koju je maršal Josip Broz Tito imao toliko poverenja da je do danas ostala jedina žena premijer jedne komunističke zemlje
21. 12. 2024. u 21:27
Komentari (0)