ISTRAŽIVANJE U 40 ŠKOLA U SRBIJI: Zabrinjavajuće - Deca se plaše da prijave seksualno uznemiravanje na internetu

Љ.П.

06. 02. 2024. u 10:43

ISTRAŽIVANjE DeShame koje je sproveo Centar za nestalu i zlostavljanu decu u 40 škola u Srbiji, pokazalo je da veliki broj dece primilo, ali i slalo eksplicitan sadržaj nepoznatim ljudima na internetu, vrlo često zbog prisile ili pretnje.

ИСТРАЖИВАЊЕ У 40 ШКОЛА У СРБИЈИ: Забрињавајуће - Деца се плаше да пријаве сексуално узнемиравање на интернету

Foto Shutterstock

Rezultati su ukazali i na to da se deca boje da prijave kada ih neko seksualno uznemirava na internetu, pa jedna trećina ispitane dece nije prijavila zlostavljanje jer im je prećeno, a čak 24 odsto dece smatra da prijavljivanje ne bi pomoglo.

Centar za nestalu i zlostavljanu decu i ove godine obeležava Međunarodni dan bezbednijeg interneta, ali ga, kako navode, dočekuju sa poražavajućim podacima koji ukazuju da su deca danas, više nego ikad, ugrožena u onlajn prostoru.

- Važno je da decu upozorimo na opasnosti na internetu i naučimo ih kako da ih prijave, ali takođe treba da ukažemo i na pozitivne aspekte interneta jer je on postao sastavni deo naših i života naše dece – rekao je Igor Jurić, predsednik Centra za nestalu i zlostavljanu decu i dodao će se aktivnosti Centra u narednom periodu bazirati na podacima koji su prikupljeni prilikom DeShame istraživanja, koje je istražilo izloženost dece u Srbiji štetnim sadržajima i uznemiravanju na internetu, kako bi se bezbednost dece na internetu podigla na viši nivo.

Centar, kako dodaju, cele godine širom Srbije organizuju edukacije o bezbednom boravku na internetu, a ove godine, povodom Međunarodnog dana sigurnijeg interneta, održaće veliku edukaciju na temu veštačke inteligencije u svojim prostorijama u Novom Sadu. Deca će imati priliku da se upoznaju sa prednostima i manama ovog sve rasprostranjenijeg alata, ali i da se sami okušaju u njegovom korišćenju.

SVAKE SEKUNDE DVE FOTOGRAFIJE

PREMA analizi koju je sprovela mreža ECPAT, čiji je član Centar za nestalu i zlostavljanu decu, svake sekunde se na internetu podele najmanje dve fotografije ili video - zapisa na kojima je prikazano seksualno zlostavljanje dece. To je više od 52.000 fotografija ili video-zapisla tokom jednog radnog dana, na kojima su sve češće prikazana deca između dve i šest godina.

Tim Centra pripremio je kompletan materijal za nastavu na temu veštačke inteligencije koji su nastavnici mogli da preuzmu, i priključe se obeležavanju Međunarodnog dana sigurnijeg interneta u svojim učionicama.

Međunarodni dan sigurnijeg interneta se ove godine obeležava 21 godinu za redom, a u okviru njega važno je naglasiti, da svako ima svoju ulogu u stvaranju boljeg onlajn sveta, bilo da je mlada osoba, roditelj ili staratelj, nastavnik ili vaspitač, novinar, ili političar.

 

 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

KAKVA BOMBA U BANJALUCI! Borac doveo najveću ikonu bosanskohercegovačkog fudbala