BILE, ISPRAVILE SE, NE PONOVILE SE...: Istoričar Ognjen Karanović o posledicama Avnojevskih granica po srpski identitet (VIDEO)
VEĆ samo determinisanje pojma „avnojevskih granica" veoma je složen poduhvat u nastojanju da se razumeju istorijski događaji, procesi i stanja, koji su pratili nastanak i povesni razvoj druge, Titove Jugoslavije i diktatorskog, komunističkog poretka u njoj.- smatra istoričar mr Ognjen Karanović.
Nesumnjivo, smatra ovaj analitičar,navedeni termin i pojam postali su „legitimno obeležje" karaktera jugoslovenske socijalističke federacije nakon 1945. godine, jer veliki deo javnosti na postjugoslovenskom prostoru, genezu „avnojevskih granica", postavlja u kontekst nastanka i istorijata rada Antifašističkog veća narodnog oslobođenja Jugoslavije (AVNOJ), posebno njegovog Drugog zasedanja u Jajcu krajem novembra 1943. godine.
Drugom zasedanju AVNOJ usvojene su dalekosežne i u odnosu na istoriju svih jugoslovenskih, ali i neslovenskih naroda u Jugoslaviji, uistinu sudbonosne odluke. Međutim, na tom skupu nije raspravljano o granicama ili administrativnim linijama između budućih šest konstitutivnih elemenata, odnosno federalnih jedinica socijalističke Jugoslavije.
Bez obzira na pomenutu činjenicu, okolnost da su fundamenti nove Jugoslavije postavljeni upravo na zasedanju AVNOJ u Jajcu 1943. godine uslovila je i percepciju javnosti da su potonje granice između njenih federalnih jedinica, ustvari produkt „avnojevskog procesa".
Osim u pogledu determinisanja granica između Federalne Države Srbije i Federalne Države Hrvatske u podunavskom i posavskom slivu, dakle na širem potesu graničnog pojasa AP Vojvodine prema Hrvatskoj, procesi nastali u vezi sa mapiranjem granica između drugih konstituenti Federacije nije dovoljno poznat.
Karanović je završio predavanje uz konstataciju da su „...avnojevske granice bile, ne ponovile se i ispravile se".
Predavanje istoričara msr Ognjena Karanovića „Avnojevske granice u Jugoslaviji –komunistički predložak za gašenje srpskog identiteta može se pogledati na našem Jutjub kanalu.
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH
O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.
15. 12. 2024. u 13:55
DA LI JE MOGLO GORE? Evo zašto je pred reprezentacijom Srbije "nemoguća misija" u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo?
Fudbalska reprezentacija Srbije igraće u grupi K sa Engleskom, Albanijom, Letonijom i Andorom u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. ali je selekcija "gordi albiona" nešto što će predstavljati najveći problem izabranicima Dragana Stojkovića Piksija. Ne samo zbog kvaliteta, već i zbog nečeg drugog.
14. 12. 2024. u 13:16
"TRAGEDIJA, POČIVAJ U MIRU" Anđušića pogodila vest - našli ga mrtvog: "Nikad ne znate kroz šta ljudi prolaze"
"TRAGEDIJA, počivaj u miru..."
17. 12. 2024. u 18:26
Komentari (0)