SPAS ZABORAVLJENE SVETINJE NEMANJIĆA: Štab albanskih terorista bio u hramu 2001. godine - apel srpskog centra iz Skoplja urodio plodom

M. STANČIĆ, Od stalnog dopisnika Skoplje

28. 02. 2023. u 09:49

POSLE godinu od apela Srpskog kulturno-informativnog centra SPONA, iz Skoplja, za zaštitu manastira Matejče i molbe za priključivanje podršci obnove zapuštene i višestruko oskrnavljene svetinje Uspenja Presvete Bogorodice tog kompleksa na severu Severne Makedonije, ministarka kulture Vlade u Skoplju, Bisera Kostadinovska Stojčevska najavila je da je obezbeđeno 1,5 miliona denara (24.390 evra) za njegovu zaštitu "kao kulturnog nasleđa u opasnosti".

СПАС ЗАБОРАВЉЕНЕ СВЕТИЊЕ НЕМАЊИЋА: Штаб албанских терориста био у храму 2001. године - апел српског центра из Скопља уродио плодом

ZAPUŠTEN Manastirski hram Uspenja Presvete Bogorodice u selu Matejče, Foto SPONA

Manastirski hram Uspenja Presvete Bogorodice u selu Matejče podignut je u 11. veku, a u pisanim izvorima prvi put se pominje u Hrisovulji kralja Milutina iz 1300. Sredinom 14. veka, car Dušan je započeo, a njegov sin Uroš i supruga Jelena završili su obnovu svetinje oko 1357. godine.

Kompleks su teško oštetili i oskrnavili albanski teroristi dok su 2001. bili u sukobu sa makedonskim regularnim vojno - policijskim snagama. Izvesno vreme tu je bio i štab tih terorista. Kao što su "Novosti" ranije pisale, manastir je bio na meti vandala, ali i krađa i ciljanih devastiranja izuzetno vrednog kulturnog blaga. Oštećen je celokupni manastirski kompleks. U oružanim sukobima 2001. razrušen je i manastirski konak koji je godinama ranije služio kao dečje odmaralište. Devastirani su i delovi manastirskog hrama i oštećene freske. Čak je u tom periodu prekopavan i pod u oltarskom delu.

Manastirska crkva je godinama potom bila bez vrata i prozora, prepuštena zubu vremena...

Sada, kako je najavila ministarka, manastir će biti zaštićen.

- Predviđeno je 1,5 miliona denara za mere zaštite manastira Matejče. Nastavićemo i sa rekonstrukcijom saglasno smernicama nadležnih institucija. U komunikaciji smo i sa Ministarstvom za transport i veze: saniraće se put do manastira. Iz opštine Lipkovo dobićemo pomoć u nastojanju da se spreče dalje krađe - rekla je ministarka Bisera Kostadinovska Stojčevska.

Foto J. S. Ćirić

Posle ratnih razaranja manastirskog kompleksa, policija je registrovala "mirnodopske" krađe lokalnog stanovništva, između ostalog, skidali su čak i olovo sa krova crkve...

Lanjskim dokumentom "Apel i molba za podršku obnovi manastira Uspenja Presvete Bogorodice u Matejču i inicijativa za kandidaturu manastira Matejče na listu Uneskove ugrožene svetske kulturne baštine", iz Srpskog centra SPONA je ukazano da je posle dodatnih drastičnih oštećenja nastalih tokom 2001. zvanično utvrđena potreba njegove revitalizacije. U aktu je, takođe, istaknuta i potreba da se obnovi ceo manastirski kompleks.

SLIKARI MILUTINOVIH ZADUŽBINA

PROSTOR manastirskog hrama Uspenja Presvete Bogorodice u Matejču izgrađen je po zamisli upisanog krsta sa pet kupola, navedeno je u dokumentu Srpskog centra SPONA:

- Slikarstvo Matejča pokazuje nadovezivanje na slikarske tradicije koje se sreću u slikarstvu ranijih zadužbina kralja Milutina. U Matejču su naslikani brojni ciklusi fresaka: Veliki praznici, zemaljski život Hristov, parabole, Akatist, Dela apostolska, Čuda apostolska, legenda o caru Avgaru, čuda Dimitrija Solunskog, ciklus Vaseljenskih sabora sa dodatkom srpskog sabora kralja Stefana, Božićna stihira Jovana Damaskina...

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH

DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH

O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.

15. 12. 2024. u 13:55

Komentari (0)

JEZIVO: Poslednji minuti života Janisa Time snimljeni kamerom, posle ovoga se ubio (VIDEO)