NAJJAČI ZEMLJOTRESI KOJI SU POGODILI SRBIJU: Evo koja područja su u našoj zemlji bila najviše pogođena

Novosti Onlajn

17. 02. 2023. u 10:47

PREMA seizmološkim praćenjima, Rumunija spada u ugroženije područje od našeg, među delovima je Evrope koji su u visokom riziku od zemljotresa zajedno sa Italijom, Grčkom, Bugarskom i evropskim delom Turske.

НАЈЈАЧИ ЗЕМЉОТРЕСИ КОЈИ СУ ПОГОДИЛИ СРБИЈУ: Ево која подручја су у нашој земљи била највише погођена

Foto G. Šljivić

Kod nas su, dakle, moguća slabija podrhtavanja tla, te navodno nema mesta panici. Mada, uz poznatu ogradu da niko ne može s preciznošću i pouzdano predvideti da li postoji rizik za Balkan od mogućih jačih potresa. Tim pre, što se i kod nas uočava lagani porast – nekoliko godina smo jedva imali 3,6, što skoro niko nije primetio, da bi u poslednje vreme potresi dostizali 4,5 Rihtera. Sve uz napomenu da živimo na seizmički aktivnom prostoru, gde ima zemljotresa i do 6 stepeni Rihterove skale. Najugroženija od zemljotresa su područja Kraljeva, Mionice, jug Srbije i sever prema Banjaluci, dok je u Beogradu najmanja opasnost.

Svi se sećaju da je za vreme bombardovanja 1999. godine bio zemljotres jačine 5,2 stepeni po Rihteru, nije bilo mrtvih, a epicentar je bio u okolini Mionice, gde je i sedam meseci ranije zabeležen još jači udar, čak 5,6 stepeni, kada je poginula jedna osoba, 3.500 objekata više nije moglo da se koristi, a isto toliko je bilo teško oštećeno.

Od bombardovanja do danas u Srbiji je bio samo jedan zemljotres iznad pet stepeni, tačnije 5,5, u novembru 2010. sa epicentrom u blizini Kraljeva. Tada su poginule dve osobe, 180 je povređeno a pričinjena je velika materijalna šteta. Oštećena je i Crkva Svetog Spasa u manastiru Žiča. Udar je zabeležen u 1.56 sati noću. Ipak, šteta od zemljotresa bila je ogromna – oštećenja je pretrpelo oko 16.000 kuća, 8.500 stanova, 33 škole…

U prošlom veku u Srbiji su se najčešće tresli Kopaonik i okolina. U Brusu je 1978. godine zabeležen zemljotres jačine 5,7 stepeni, a 1980. čak 5,9 stepeni kada se tlo smirivalo narednih pet godina sa čestim podrhtavanjima. Na istom području jači od pet stepeni bili su zemljotresi 1983. (5,3) i 1985. (5,2). U zemljotresu 1980. godine na Kopaoniku (5,9) nije bilo poginulih za razliku od zemljotresa iste jačine koji se dogodio u maju davne 1927. u Gornjem Milanovcu kada je poginulo sedam osoba, a osam je bilo povređeno.

Najjači zemljotres u Srbiji dogodio se u Lazarevcu, 24. marta 1922. – šest stepeni po Rihteru. Osetio se tada i u Beogradu, čak se na Tašmajdanu pojavila poveća pukotina.

Inače, prvi zemljotres na teritoriji Srbije registrovan je daleke 1456. godine, a bio je jačine deset stepeni po Merkalijevoj skali. Te jačine bili su i zemljotresi 1739, 1740. i 1755. godine…

BONUS VIDEO: GDE SE TRESE NAJVIŠE - Ovo su najveći zabeleženi potresi

(Pečat)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ROZE OKTOBAR, ŠTITNA ŽLEZDA, TRBUŠNA AORTA: Besplatno pregledano više od 5.000 građana