GROBOVI UMORENE SRPSKE DECE I U NORVEŠKOJ: Snimaće se dokumentarac o stradanju naših najmlađih sunarodnika u nacističkim logorima

Ј. Стојковић

27. 12. 2022. u 09:01

POSLE velikog uspeha dokumentarnog filma "Logor smrti u Karašjoku" o stradanju Srba u norveškim logorima, sledeće godine počeće snimanje novog, posvećenog stradanju srpske dece u nacističkim fabrikama smrti na tlu ove skandinavske zemlje.

ГРОБОВИ УМОРЕНЕ СРПСКЕ ДЕЦЕ И У НОРВЕШКОЈ: Снимаће се документарац о страдању наших најмлађих сународника у нацистичким логорима

Foto Hrvatski institut za povijest

Kako za "Novosti" kaže producent Branko Dimović Dimeski, film će biti rađen u koprodukciji Srbije i Norveške.

- Kada smo pripremali prvi film, bio sam šokiran brojem dece čija sam imena video na spisku stradalih, a tokom razgovora sa potomcima stradalih logoraša, istraživanje je upotpunjeno i još tada smo znali da umorenoj srpskoj deci u Norveškoj ne možemo posvetiti nekoliko minuta prvog filma. To zavređuje mnogo veću pažnju - kaže Dimović.

Ova istraživanja pokazuju da je u Norvešku "na rad u logore" poslato više od stotinu srpske dece. Eminentni istoričari iz Srbije i Norveške koji će sarađivati na ovom projektu, posle 80 godina od stradanja, prikazaće i da su stradala i deca mlađa od 16 godina, kao i da ti mladi životi nisu samo broj na tužnom spisku.

Branko Dimeski, Foto Privatna arhiva

 

- Postoji veliko interesovanje potomaka da se istina o stradanju njihovih predaka ne prepusti zaboravu. Vrlo precizno ustaške i nacističke vlasti izvršile su genocid nad nedužnim narodom u tadašnjoj NDH. Zloglasni logor u Zemunu nalazio se na teritoriji tadašnje NDH, pod komandom nemačkih vojnih struktura, nadležnih za okupiranu Srbiju - kaže Dimović.

Karl Petersen iz nemačke komande za radnu snagu u NDH, u svom izveštaju od 20. jula 1942. navodi da je izdvojio 3.935 muškaraca, 3.255 žena i više od 400 dece, koji su zatim poslati na rad u Nemaču i Norvešku. Bili su to Srbi, odvedeni iz svojih kuća. U Norvešku je poslato 102 dece od kojih je 32 umoreno, a najmlađi među njima imao je samo 12 godina.

Foto Norveški muzej "krvavog puta"

Nacistički logor Karašjok na severu Skandinavije

PETAR JE IMAO SAMO 12 GODINA

OD 32 dece stradale u norveškim logorima tokom Drugog svetskog rata, novi dokumentarni film govoriće o 31. Prema zvaničnim podacima, najmlađi logoraš bio je Petar Malbaša iz sela Mlaka u opštini Jasenovac. On je jedini kojeg nema na spisku stradalih jer je prema nekim izvorima, ipak, preživeo, ali trenutno nema detaljnijih podataka o tome gde je nastavio život posle oslobođenja.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ALTA banka donirala paketiće za dečje osmehe: Mališani iz Sremčice i Dečjeg sela uživali u iznenađenju i druženju