VAZDA PAMTIMO BRATSKU RUKU KORZIKANACA: Delegacija saveza potomaka Srbije na ostrvu koje nam je bilo utočište u Velikom ratu
NA inicijativu Saveza potomaka ratnika Srbije od 1912. do 2000. godine, 45 članica te organizacije iz svih krajeva Srbije, posetili su Korziku, a u njoj Bastiju, rodno mesto velikog vojskovođe Luja Bonaparte, ali pre svega okolna mesta Učijani i Kjavari, gde su bili smešteni deca i žene izbeglice iz Srbije.
A, 20. januara 1916. godine, kada su naši preci, ratna siročad i izbeglice, nakon isplovljavanja iz luka na albanskoj obali u Medovskom zalivu i celonoćne plovidbe sa dva sanitetska broda uplovili u luku Bastija, žitelji ovog gradića ali i susednih sela zakupili su sve kafane i poslastičarnice i puna četiri dana proslavljali dolazak Srba, ratnih saveznika, junaka, prijatelja i pobednika sa Cera i Kolubare.
- U objektu su smeštena naša deca, a u staroj zgradi Liceja svi stolovi u trpezarijama i sobama bili su prekriveni slatkišima i južnim voćem koje su donosili meštani, upoznavajući se sa pridošlicama i pozivali ih kao goste u svoje domove - priča profesor Sreten Cvetojević, pukovnik policije iz Ljubovije, potpredsednik Saveta potomaka ratnika Srbije.
- Nakon puna četiri dana slavlje je završeno zajedničkim kolom Srba i Korzikanaca uz zvuke "Marseljeze", veličanstvenim vatrometom na obali i moru i govorima lokalnih zvaničnika u kojima su veličali junaštvo Srba kao svojih prijatelja.
Dok su prolazili pored bastijske luke, gosti iz Srbije podsetili su se na januar 1916. godine, kada su naši ljudi uplovili u luku, gde su ih dočekale francuske i srpske zastave i iz hiljada grla prolamali povici "Živela Srbija", "Živeli srpski junaci", "Dobro došli hrabri saveznici"...!
U mestu Bokonjano septembra 1916. godine osnovana je osnovna škola za dečake u zakupljenoj vili Chalet na dva sprata sa internatom i kompletno opremljena potrebnim nameštajem, a njom je rukovodio učitelj Dragoljub S. Đoković iz Sevojna, kasnije i vaspitač na koledžu u Ajačiju. Sećanja na učiteljske dane na Korzici, sabrao je i objavio u Užicu 1965. godine i one se danas kao dragoceni dokumenti čuvaju u Pedagoškom muzeju u Beogradu.
- Tu u Bokonjanu gde su bila smeštena naša deca imali smo vrlo emotivan i dirljiv susret sa domaćinima, zvaničnicima ovog grada na prijemu i predivnoj izložbi pod nazivom "Srbi u Francuskoj", priređenoj u čast našeg dolaska, ali i susrete sa meštanima.
Dočekala nas je i Olga Stefanović, žena našeg porekla iz Jagodine, praunuka nekadašnjeg srpskog đaka sa Korzike - priča prof. Cvetojević.
Korzikanci, priča naš sagovornik, nisu zaboravili naše pretke, sirotu decu izbeglu iz Srbije, koja su ovde bila primljena, udomljena i pohađala školu na francuskom i maternjem jeziku, ali i jugoslovenskog lekara češkog porekla doktora Gustava Hakla, koji je lečio i meštane Korzikance. Ostao je zauvek da počiva među njima, na malom seoskom groblju ispod crkve u Bokonjanu.
VENAC ZA DOKTORA
- PO završetku prijema, zajedno sa domaćinima, na "večnu kuću" doktora Hakla, položili smo venac sa svežim crvenim ružama, ponetim iz dalekog Požarevca i zalili ga ponekom iskrenom potomačkom suzom - kaže prof. Cvetojević.
MAKRON SVE IZNENADIO: Evo šta kaže o pregovorima sa Putinom
FRANCUSKI predsednik Emanuel Makron rekao je da ne isključuje mogućnost pregovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom „kada kontekst dozvoljava“.
17. 11. 2024. u 21:03
ŠTA JE ATACMS KOJIM ĆE UKRAJINA UDARITI NA RUSIJU? Američka raketa ima domet 300 km, koristi se za gađanje ovih ciljeva
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Džozefa Bajdena ukinula je danas ograničenja koja su dosad Ukrajini blokirala upotrebu američkog oružja za napade duboko na rusku teritoriju.
17. 11. 2024. u 19:48
DA ČOVEK NE POVERUJE: Pogrebni biznis - evo čime se Legija bavi u zatvoru
TAJ posao mu je plaćen.
18. 11. 2024. u 15:42
Komentari (1)