BANJSKA, SIMBOL TRAJANJA SRPSKE DRŽAVE I NARODA: Reporteri "Novosti" u manastiru na severu KiM (FOTO)
ZVONILO je zvono za večernju molitvu. Zvonilo do obronaka plavetnog Rogozna i Crnog vrha. Planina je vraćala taj zvon, kao kakav nebeski časovnik, podešen da u tačno vreme oglasi večernju službu.
Bio je to trenutak kada se, kako nam se učinilo, bakarni zvuci sa zvonika spuštaju na Rašku i Ibar. Na sever Kosova i Metohije i sležu se na nemirne duše naroda koji strepi od dana koji dolaze.
Ovo je manastir Banjska. Krunska zadužbina kralja Milutina (1253 - 1321). Mesto svete istorije Nemanjića. Svedok postojanja i duhovnosti srpske srednjovekovne države. Države koja je imala centralnu ulogu u objedinjenju pravoslavnog Balkana. Kroz vekove stradala i uzdizala se.
Danas je ovo mesto obnove. Obnove naše duše i vere. Istorije. Svetionik narodu, ne samo na severu Kosova i Metohije.
- Zahvalni smo svima koji su pomogli da ova svetinja zaživi i živi s narodom. To je najvažnije. I, narod dolazi. Svake godine, sve više. Manastirska slava, na Svetog Stefana 15. avgusta, ovde se saborovalo kao u najbogougodnija vremena - kažu nam monasi.
Manastir Banjska, nekad čuven po lepoti i raskoši, svakim danom vraća stari sjaj iz doba Nemanjića. Izvijaju se kupole, odakle su zvona, kroz vekove, prizivala narod na ostanak. Ovo vreme nevolja i nedoumica, traži novu snagu, pa i žrtvu. Obnovljeni manastir, upravo je snaga i samopouzdanje narodu za opstanak i ostanak na ovim prostorima.
Ovaj put, ostanka i opstanka, trasirala je i ovovremena Srbija. U obnovu manastira Banjska uložila je puno. U ovaj značajni poduhvat uključene su, godinama unazad, sve relevantne institucije države. Restaurirani su i zaštićeni najznačajniji delovi manastirskog kompleksa. Obnovljena ulazna kapija, po uzoru na vreme snažne srednjovekovne srpske države. I, na tome se nije stalo. U toku je obnova južne kule manastira, zvonika sa kojeg će odjekivati zvono vere i nade narodu da sledi zavete kralja Milutina koji je poželeo da počiva upravo na ovom svetom mestu.
MESTO VEČNOG POKOJA
KRALj Milutin (1253 - 1321), jedan od najmoćnijih srpskih vladara u srednjem veku, preminuo je u letnjikovcu u Nerodimlju, nedaleko od današnjeg Uroševca. Na mestu njegovog upokojenja još postoje izdanci borova pod kojima se upokojio. Odavde je prenet u Banjsku, zadužbinu koju je podigao kao svoju zagrobnu crkvu, manastir. Pred sam Kosovski boj, mirotočivo telo Svetog kralja preneto je u Trepču. A, odatle, pod najezdom Turaka 1460. godine, preneto je u Sofiju. On i danas počiva u crkvi Svete nedelje u prestonici Bugarske, gde ga poštuju i poklanjaju mu se kao najvećem svecu pravoslavlja.
- Republički Zavod za zaštitu spomenika kulture, odnosno država Srbija, uložili su mnogo da se obnovi, pridigne i oživi manastir Banjska, kao simbol blistavog vremena srednjovekovne nemanjićke Srbije. Srbije kralja Milutina, koji se upisao u istoriju kao centralna ličnost balkanskog pravoslavlja - kaže za "Novosti" Dragoljub Todorović, arhitekta i konzervator južne kule. - A, ovi radovi su oslonjeni isključivo na prihod od manastirske, skromne, ekonomije. Planirali smo da budu završeni do kraja godine. Da li će tako i biti, zavisi koliko će bratstvo manastira biti obradovano novim donacijama. Nije lako. Odavde šaljemo poruku razumevanja državi Srbiji, svesni da ima i drugih prioriteta.
KTITOR CRKAVA SVETSKE BAŠTINE
KRALj Milutin je, tokom četiri decenije vladavine, podigao više od četrdeset crkava i manastira. Među njima i manastire sa svetske baštine Uneska - manastir Gračanicu, obnovio je Bogorodicu Ljevišku u Prizrenu, kraljevu crkvu u Studenici. Sagradio je Staro Nagoričane (sada Severna Makedonija), manastir Banjska, gde je bio i sahranjen, crkvu Svete Bogorodice Trojeručice u Skoplju (nije preživela pogrome). Obnovio je Hilandar.
Kako god ko gledao na ove prioritete o kojima govori Todorović, najznačajnije je da je manastir Banjska simbol sedmovekovnog trajanja srpske države i naroda na ovim prostorima, na kojima je kralj Milutin stvorio snažnu i uspešnu srpsku državu i na njenom čelu proveo četiri decenije.
VRELO ZDRAVLjA
I PRIRODA se postarala da, uz manastir, osnaži živonosne izvore Banjske, po kojima je ovo mesto i dobilo ime. I država se postarala da Banjsku obnovi kao lečilište u kom su po zdravlje dolazili nevoljnici, sedam vekova unazad. Banjska je, danas, vrelo zdravlja. Termalna voda i Milutinova svetinja, bogougodni su za telo i dušu.
- Zvona ponovo odjekuju prema Rogozni. Jutrenje je. Vreme molitve. A, koji čas posle, radnici su već na južnoj kupoli. Kao pčele na košnici.
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
TRAMP: Zelenski je trebalo da se preda Rusima! Oni su VEĆ MRTVI, gradovi su ruševine, a Bajden je sam sebi trebalo da potpiše POMILOVANjE
"TO SU ljudska bića, na milione masakriraju na tom bojištu. Oni su već mrtvi, a gradovi, ti gradovi su poput ruševina."
24. 01. 2025. u 16:53 >> 16:53
Komentari (0)