POLA PLATE PREMALO ZA EKSKURZIJU: Đačka putovanja koštaju znatno više nego ranije, ali interesovanje je i dalje veliko
DECA se raduju ekskurzijama na početku školske godine, ali roditelji već prave računicu i ovog troška.
Putevi i granice zasad su otvorene za đačka putovanja, a talas poskupljenja neće mimoići ni ovaj segment školovanja.
Podsećanja radi, u vreme epidemije ekskurzije su bile ograničene, a odlasci u inostranstvo, gde su i inače mogli da idu samo đaci završnih razreda srednjih škola, bili su suspendovani.
- Zasada nema nikakvih ograničenja i mi postupamo po preporukama Ministarstva prosvete iz marta kojim su ograničenja uvedena zbog epidemije ukinuta - kaže za "Novosti" Dejan Nedić, predsednik Društva direktora Srbije i direktor Druge ekonomske škole.
Da li će tako i ostati znaće se narednih dana, jer u Ministarstvu prosvete kažu, za "Novosti", da će se o ovoj temi razgovarati pre početka školske godine.
Interesovanje đaka za ekskurzije je veliko, a cene su visoke. Tako roditelji gimnazijalaca koji će na put u septembru, treba da izdvoje oko 36.000 dinara, jer toliko košta "domaća" ekskurzija koja podrazumeva pet noćenja i šest dana. U planu obilaska je Zapadna Srbija i Republika Srpska. Plaćanje na rate je uobičajeno, ali problemi nastaju kada se "propiše" dvonedeljna dinamika uplate novčanih iznosa, umesto mesečnih rata.
- Sve je značajno poskupelo, pa i ekskurzije - kaže Aleksandar Seničić, predsednik Udruženja turističkih agencija (JUTA).
- Hotelijeri su značajno podigli cene, jer ne znaju šta ih čeka u septembru, odnosno koliko će poskupeti struja i sve drugo. Cene su digli i prevoznici zbog poskupljenja goriva, a skočio je i zakup autobusa.
Seničić navodi da je zakup autobusa ranije plaćan jedan evro po kilometru, a sada je to 1,3 ili 1,4 evra. Cene ekskurzija povećavaju i nadoknade za profesore, porezi, subvencionisana mesta...
Kada je reč o raspodeli novca, na hotel ide 50 odsto, 20 odsto na prevoz, 30 odsto su ostali troškovi, a agenciji ostaje između šest i sedam odsto.
Roditelji kažu da godinama slušaju opravdanja za visoke cene ekskurzija, ali da niko ništa ne preduzima da se one smanje. Navode nam svoja iskustva, pa kažu da dvodnevno putovanje iz Beograda u Niš košta oko 11.800 dinara, izlet na Zlatibor i Taru sa dva noćenja 16.500, koliko staje i dvodnevni put u Novi Sad.
JEDAN RAZRED - JEDAN DEO SRBIJE
PREMA Pravilniku o ekskurzijama koji je donet pre epidemije, učenici osnovne škole mogu da putuju samo po Srbiji. Isto pravilo važi i za đake prvog i drugog razreda srednje škole. U trećem razredu, srednjoškolci mogu da putuju po Srbiji i Republici Srpskoj, a tek na kraju četvrtog mogu da posete inostranstvo. Predviđeno je da deca tokom osnovne škole obiđu osam regiona Srbije - u svakom razredu po jedan.
Preporučujemo
ILON MASK PODELIO SNIMAK ISTINE: "NATO je bombardovao Beograd kako bi rasparčao Srbiju" (VIDEO)
MILIJARDER Ilon Mask, vlasnik Tesle, "Spejs Iksa", društvene platforme Iks, podelio je na svom profilu govor u kojem Džefri Saks priča o nelegalnom bombardovanju Srbije od strane NATO-a.
12. 11. 2024. u 15:47
"GLAVNA TEMA JE DA LI ĆE MOSKVA BITI GAĐANA" Veliko upozorenje Vučića: Svet se kreće po ivici ambisa!
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti posle govora na Samitu KOP29 u Azerbejdžanu.
12. 11. 2024. u 12:33
KO JE JAČI - NATO ILI RUSIJA? Istraživanje otkriva ko ima moćniju vojsku: "Dve strane imaju paritet samo u jednom pogledu"
PITANjE koje zanima mnoge dobilo odgovor.
11. 11. 2024. u 22:35
Komentari (0)