EPIDEMIOLOG VLADAN ŠAPONJIĆ IZ "BATUTA" Broj obolelih se povećava zbog pojave novih sojeva omikrona

Танјуг

05. 07. 2022. u 13:23

EPIDEMIOLOG Instituta za javno zdravlje "Batut" Vladan Šaponjić kaže da se broj novoobolelih od korona virusa povećava zbog pojave novih podvarijanti omikron soja, koje karakteriše veća prenosivost, ali i blaža klinička slika.

ЕПИДЕМИОЛОГ ВЛАДАН ШАПОЊИЋ ИЗ БАТУТА Број оболелих се повећава због појаве нових сојева омикрона

Foto: P. Milošević

Šaponjić za Tanjug kaže da su trenutno aktuelne podvarijante BA.4 i BA.5 omikrona, te da se one razlikuju od prethodnih sojeva, jer najveći broj obolelih ima blagu kliničku sliku.

- Pozivamo građane, naročito one koje imaju povećan rizik od težih formi bolesti i hospitalizacije, da nose maske u zatvorenom prostoru kada se nalaze u većoj gužvi, u čekaonicama i gradskom prevozu - naveo je Šaponjić.

Šaponjić je apelovao na građane da prime treću dozu vakcine kako bi se zaštitili od virusa i naveo da bi stariji od 60 godina trebalo da prime četvrtu dozu, ukoliko je od prethodne vakcine prošlo najmanje pet meseci.

Kaže i da se simptomi novih podvarijanti ne razlikuju u odnosu na prethodne sojeve, te da se kod obolelog javlja povišena temperatura, kašalj i malaksalost.

Ističe da kod virusa korona posebno zabrinjava pojava postkovid sindroma, odnosno različitih bolesti koje se javljaju nakon akutne bolesti i traju više nedelja i meseci.

- Važno je da građani znaju da primljene tri doze vakcine u visokom procentu štite ne samo od komplikacija akutne bolesti, već i od postkovid sindroma i to se odnosi na sve varijatne virusa, pa i na omikron - kazao je Šaponjić.

Na pitanje šta možemo da očekujemo u narednom periodu, da li će broj obolelih nastaviti da raste, Šaponjić kaže da je teško davati dugoročne prognoze, ali da očekuje da će se u narednih nekoliko nedelja nastaviti tendencija rasta.

- Narednih nekoliko nedelja je racionalno čuvati se - kazao je Šaponjić.

Komentarišući pojavu virusa Zapadnog Nila u našoj zemlje, Šaponjić ističe da je on prisutan u Srbiji već nekoliko godina.

Kako je rekao, nadzor se sprovodi u skladu sa stručno-metodološkim uputstvima i programima i kod životinja i kod ljudi, te nema razloga za zabrinutost.

- Za sada nema signala bitnog poremećaja epidemiološke situacije, tako da se ne dešava ništa neuobičajeno - kazao je Šaponjić.

BONUS VIDEO:

POZITIVNI ILI NEGATIVNI, UTVRDITE SAMI: Kako se koristi kućni test na kovid?

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

MOĆ OBRAZOVANJA: Ključ za inkluzivniju i pravedniju budućnost