"SOCIJALI" POMOĆ PO 10.000 DINARA: Oko 8.000 zaposlenih u sistemu socijalne zaštite sledeće nedelje dobiće jednokratnu podršku
NA račune negovateljica, spremačica, stručnih radnika, ali i svih ostalih zaposlenih u ustanovama socijalne zaštite već naredne nedelje trebalo bi da legne po 10.000 dinara jednokratne pomoći. Za ovu namenu iz državne kase biće izdvojeno nešto manje od 80 miliona dinara, za 7.980 radnika.
Pomoć za zaposlene u socijalnoj zaštiti najavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a definisana je Uredbom Vlade Srbije. "Novosti" su već pisale da je ova kategorija zaposlenih u prvom krugu izostavljena iz onih koje su dobile državnu pomoć. Mirjana Veljović, predsednica Sindikata zaposlenih u socijalnoj zaštiti, smatra da je na ovaj način ispravljena nepravda.
- Više puta podnosili smo zahteve za isplatu ovih davanja, promenu sistema obračuna plata, kako bi on realno odrazio "vrednost" rada svakog u sistemu, ukazivali na hitnu potrebu popunjavanja upražnjenih radnih mesta - kaže naša sagovornica. - Važno je da se sistemski pristupa rešavanju problema i da smo počeli polako da ih rešavamo.
Potrebno je još, navodi ona, da se redefinišu koeficijenti, da se vidi koliko čiji rad vredi, a sve kako bi sistem bio pravičniji.
Ustanovama socijalne zaštite neophodno je 9.226 radnika, a trenutno ih je oko 1.300 manje. Prosečna plata zaposlenih sa visokom stručnom spremom, kojih je gotovo 2.500, iznosi oko 63.000 dinara, ali su veći problem zaposleni u sistemu sa nižom stručnom spremom koji primaju manje od minimalca.
- Mnoge profesije zastupljene su u našim ustanovama i one ne mogu da funkcionišu jedna bez druge, u suprotnom trpi korisnik. Neophodne su nam spremačice, vešerke, kuvarice, ali i stručni radnici, medicinske sestre i lekari - kaže Veljovićeva.
U sistemu socijalne zaštite, kako navode u sindikatu, danas postoje četiri cene rada, što se nikada do sada nije desilo. Takav obračun zarada ozbiljno diskriminiše veliki deo radnika u sistemu. Stvaraju se ogromne razlike između zaposlenih, što je posebno došlo do izražaja tokom epidemiološke krize kada je medicinska struka značajno odskočila u odnosu na ostale.
- To je dovelo do brojnih problema, pa sada imamo situacije da doktor u nekim ustanovama ima veću platu od direktora, da su se medicinske sestre približile ili premašile zaradu stručnih, visokokvalifikovanih radnika, a da su ostali koji rade sa srednjim obrazovanjem (administrativni radnici, servirke, vešerke, vozači, tehničko osoblje) došli na ivicu minimalne zarade - navodi Veljovićeva.
HILjADU ZAPOSLENIH MANjE
SAMO u poslednjih pet godina sistem socijalne zaštite napustilo je više od 1.000 ljudi. Jedni su otišli zbog sticanja uslova za odlazak u penziju, a drugi zbog nezadovoljstva uslovima rada. Problem je i što mladi ne žele da rade u socijalnoj zaštiti, imajući u vidu uslove rada, tretman radnika, visinu zarade.
Preporučujemo
OD DRŽAVE DODATNIH 3,5 MILIONA: Vlasotincu dodatna sredstva za usluge socijalne zaštite
21. 03. 2022. u 13:51
STIGAO ŽESTOK ODGOVOR TRAMPU OD PREDSEDNIKA: To je naše i tako će ostati!
PREDSEDNIK Paname Hose Mulino poručio je da Panamski kanal pripada njegovoj državi i da oko toga neće biti pregovora.
23. 12. 2024. u 08:54
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
"SRCE MOJE, DUŠO MOJA" Dajana grca u suzama zbog Žike, a on je grli: "Setila sam se naše svadbe" (VIDEO)
"ZASLUŽIO si da te zagrlim i poljubim..."
23. 12. 2024. u 10:06
Komentari (0)