STRANCI KOJI SU ZADUŽILI SRBIJU: Marinos Ricudis - Dostojan – u veri i ljudskosti

Жижа Радивојевић

16. 02. 2022. u 16:33

ONOGA trenutka kada se neko odluči za vojni poziv, upoznaje se sa linijom komandne odgovornosti i hijerarhije, i sa postulatom da se naređenje od pretpostavljenih mora izvršiti. Marinos Ricudis je Grk, tadašnji zapovednik vojnog broda „Temistokle“, koji je 1999.uradio upravo ono što nijedan vojnik ne sme da uradi: odbio je naređenje svoje vojne komande da uđe u vode Jadrana i pridruži se NATO floti koja je ispaljivala krstareće rakete na Srbiju.

СТРАНЦИ КОЈИ СУ ЗАДУЖИЛИ СРБИЈУ: Маринос Рицудис - Достојан – у вери и људскости

Marinos Ricudis

Grčka je kao članica Alijanse morala da dâ svoj doprinos, i odlučeno je da to bude jedan ratni brod, a zapo- vedništvo je povereno potporučniku Marinosu Ricudisu. Brod je isplovio 18. aprila 1999. iz luke Pirej put Jadrana, a na otvorenom moru stigla je komanda da brod dejstvuje, tj. da učestvuje u bombardovanju.

Marinos je bio savestan vojnik, ali i veliki vernik, odan pravoslavnoj veri koja je zajednička našem i grčkom narodu.

U njemu dva čoveka – vojnik, koji mora da izvrši naređenje,  i- vernik, koji drugi narod iste vere doživljava kao svoju braću, a protiv braće se ne ratuje. Budući da je bio školovan vojnik, Ricudis je bio savršeno svestan da stavlja na kocku sve ono što je celog života želeo i za šta se pripremao. Pre nego što je okrenuo kormilo i vratio brod u luku, znao je da se oprašta sa svojom vojnom karijerom. O svojoj odluci obavestio je svoje pretpostavljene i poglavara Grčke pravoslavne crkve, arhiepiskopa Hristodulosa. On kaže da, uprkos svemu što se kasnije dogodilo, nikada nije zažalio zbog te odluke i da bi opet isto uradio.

Odmah po ulasku broda u luku, Ricudis je bio uhapšen i sproveden u vojni zatvor.

Odbijanje naređenja, pa još NATO paktu, nije mogla da prođe nekažnjeno.

Mnogo kasnije pričaće o svojim osećanjima dok je u zatvoru čekao suđenje.

U njemu se mešao ponos što je uradio ono što niko nije, čak se molio Tvorcu i zah- valjivao mu što je imao priliku da svojim delom pokaže šta je ispravno i da mu savest ne dozvoljava da učestvuje u terorizmu i ubistvima. Između zemaljskih vrednosti i uspešne karijere, ali sa mrljom na savesti, on je izabrao da čiste duše ide na svom putu ka Hristu, koji će ga, jednom, primiti u svoje okrilje.

Sudilo mu se pred devet sudova, krivičnih i disciplinskih, koliko je prošao jer se žalio na presudu. Dve i po godine uslovno i izbacivanje iz vojske, to je bila kazna.

Od tada pa do danas, Marinos Ricudis je kapetan na turističkim brodovima.

Državno odlikovanje je odbio, ali crkveno nije mogao. SPC je odlučila da odlikuje Ricudisa i dala zadatak svešteniku Grčke crkve Nikoli Gaćeviću, da pronađe Marinosa i dovede ga u Srbiju.

Svečano i dirljivo bilo je u Patrijaršiji tog 23. januara 2018, kada je Patrijarh srpski Irinej uručio Orden Svetog cara Konstantina Marinosu Ricudisu, „za njegovo delatno ispovedanje pravoslavne vere i pokazanom žrtvenom ljubavlju prema bratskom srpskom narodu, odbijanjem da učestvuje u NATO bombardovanju Srbije 1999“.

Sa mitropolitom Amfilohijem i članovima Sinoda obišao je manastire Žiču, Gradac i Studenicu. Otišao je u svoju Atinu sa toplinom u srcu i velikim ponosom. Jer, malobrojni su oni koje Crkva označi kao „Aksios“ – Dostojan.

Iako je ponosan na orden SPC, i dalje jednostavan i skroman, brat Grk kaže da mu je naša zahvalnost najveći orden.

Prošle godine je dobio i ulicu u Nišu.

Koliko god da smo mu zahvalnosti i ljubavi pokazali, on je svega toga dostojan.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (4)

EVO KAKO DO KARATA ZA VEČITI DERBI: Crvena zvezda poslala obeveštenje pred meč sa Partizanom