POSLEDICE RASKOLA MAKEDONSKE PRAVOSLAVNE CRKVE: Predavanje Milovana Balabana na Jutjub kanalu KCNS (VIDEO)
TEMA koja decenijama opterećuje Srpsku pravoslavnu crkvu i crkvene odnose na prostorima bivše Jugoslavije jeste raskol usled jednostranog proglašenja autokefalnosti Makedonske pravoslavne crkve.
Istoričar Milovan Balaban napominje da često nije dovoljno naglašeno koliko ovo može biti opasno.
Suština raskola je suprotstavljanje unutrašnjem ustrojstvu crkve i neposlušnost prema odlukama i stavovima čitave Vaseljenske crkve. Za razliku od jeresi koja podrazumeva drugačije učenje, raskol čine pokušaji da se izdejstvuje nešto van odluka Saborne crkve, kojim se sledbenici ovakvog postupanja sami izopštavaju.
Akt koji, kako Balaban navodi, „ne priznaje Vaseljenska crkva kojoj je glava Hristos", ne može doneti blagodeti njegovim izvršiteljima i crkvama dok se ne vrate u okvire ingerencije SPC.
Motiv ovakvog postupanja je etnofiletistički, što je čin koji je još u 19. veku označen kao jeres kada je stvoren Bugarski egzarhat kojim je bugarska crkva ustrojena po etničkim principima.
U Makedoniji su posledice raskola vidljive i danas, a Balaban ističe da je većina tamošnjih hramova zapuštena, kao i da su neki izgubili svoju podrazumevanu namenu: Hram Svetog Pantelejmona sada je restoran, Hram Svete Sofije je koncertna dvorana, dok je Hram Svetog Nauma hotel u kom su mošti svetitelja izvrgnute ruglu.
Zbog želje za stvaranjem makedonske nacije, arhijereji koji su prvobitno pristali da potpišu pregovore sa SPC saglasnost su povukli, osim arhiepiskopa Jovana koji decenijama unazad trpi mučenje i kom je Balaban u konačnici predavanja uputio molitvenu podršku.
Kompletno predavanje istoričara Milovana Balabana na temu „Makedonska pravoslavna crkva – raskol koji traje" može se pogledati na Jutjub kanalu.
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH
O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.
15. 12. 2024. u 13:55
DA LI JE MOGLO GORE? Evo zašto je pred reprezentacijom Srbije "nemoguća misija" u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo?
Fudbalska reprezentacija Srbije igraće u grupi K sa Engleskom, Albanijom, Letonijom i Andorom u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. ali je selekcija "gordi albiona" nešto što će predstavljati najveći problem izabranicima Dragana Stojkovića Piksija. Ne samo zbog kvaliteta, već i zbog nečeg drugog.
14. 12. 2024. u 13:16
BILA SAM TRUDNA, A ON JE BIO GRUB: Kamera zabeležila Noletovu i Jecinu svađu - snimak iznenadio sve
NOVAK i Jelena Đoković u emotivnoj vezi su od 18. godine, što znači da su pola života proveli zajedno. Važe za jedan od najskladnijih parova, ali i kod njih se dešavaju nesuglasice.
15. 12. 2024. u 12:00
Komentari (0)