PRATE PARTNERE PREKO APLIKACIJE: Broj sajber pretnji u Srbiji u padu, na meti industrija

V.C.S.

13. 12. 2021. u 17:22

U SRBIJI je primetan pad broja sajber pretnji ove godine u odnosu na prošlu, ali su one postale ozbiljnije i usmerene prema nedovoljno zaštićenim industrijskim postrojenjima ili kompanijama koje su napravile propuste u osiguranju zbog hibridnog modela rada (iz kancelarije i od kuće).

ПРАТЕ ПАРТНЕРЕ ПРЕКО АПЛИКАЦИЈЕ: Број сајбер претњи у Србији у паду, на мети индустрија

FOTO: Arhiva novosti

Naša zemlja je, prema nalazima kompanije Kaspersku, ove godine neretko bila u vrhu liste zemalja sa najvećim procentom napada na industrijske sisteme, pa je u novembru 2021. zauzela čak prvo mesto, sa udelom od 39,4 odsto industrijskih računara koji su pretrpeli neki vid napada.

Kada su u pitanju građani, istraživanje pokazuje da čak trećina ispitanika smatra sasvim normalnim, dozvoljenim i opravdanim da prate partnere bez njihovog znanja, a 15 odsto je otvoreno tražilo od partnera da instalira stalkerware aplikacije. Od njih, 34 odsto je prijavilo da su doživeli neki oblik nasilja od partnera.

U Srbiji je tokom 2021. ipak registrovan blagi pad ukupnog broja sajber pretnji u odnosu na prošlu godinu, posebno kada je reč o broju napada na veb, pi-si i mobilne uređaje (manje za 7,32 odsto). U odnosu na prošlu godinu, i broj ukupnih detekcija napada ransomverom je drastično opao (za 78,23 odsto). Ovo ne iznenađujuće, kažu u kompaniji, jer su se korisnici u Srbiji prošle godine suočili sa naglim skokom pretnji zbog nespremnosti kompanija da adekvatno obezbede njihov rad od kuće.

Ukupan broj registrovanog finansijskog malvera beleži smanjenje od 20 odsto, a razlozi za pad delimično leže u činjenici da banke tradicionalno najviše ulažu u svoju i IT sigurnost svojih korisnika. U skladu sa globalnim trendom, došlo je do ukrupnjavanja nekoliko manjih banaka u veće, pa je zabeleženi broj napada na jedinstvene korsinike naizgled manji, ali su ti napadi izuzetno sofisticirani i napredni.

- Naši podaci pokazuju da su se širom sveta kompanije dobro snašle kada je reč o otpornosti na napade koji dovode do curenja podataka. Uprkos tome što su budžeti ostali isti za mala i srednja preduzeća, ili smanjeni, za velika. Na globalnom nivou troškovi izazvani curenjem podataka za velika preduzeća su opali na 927.000 dolara sa 1,09 miliona u odnosu na prošlu godinu - rekao je Miroslav Koren, generalni menadžer kompanije Kaspersky za Istočnu Evropu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

BOLJE DA NAM PSUJU MAJKU NEGO DA NAM VIČU SRBIJA! Čuveni Albanac objasnio što su igrači lažne države Kosovo pobegli s terena u Rumuniji