TIM ZA ŠKOLE DONEO ODLUKU: Evo kako će đaci pohađati nastavu od ponedeljka

Novosti online

19. 11. 2021. u 08:44

OD ponedeljka, 22. novembra, u svim osnovnim i srednjim školama na teritoriji Republike Srbije učenici će pohađati nastavu po prvom neposrednom modelu, što znači da će svi učenici biti u odeljenju, rekao je pomoćnik ministra za predškolsko i osnovno obrazovanje Milan Pašić. Još nema odluke o raspustu, kaže Pašić.

ТИМ ЗА ШКОЛЕ ДОНЕО ОДЛУКУ: Ево како ће ђаци похађати наставу од понедељка

Foto: Depositphotos

Ako zimski raspust počne ranije, sasvim je izvesno da će se deca najbolje snaći. Ni za nastavnike koji treba ranije da zaključe ocene to, kažu, nije prevelik problem. Jedina briga za roditelje jeste šta će sa mlađom decom koja su još u osnovnoj školi. Ko će da ih čuva dok su roditelji na poslu? Kada će početi zimski rasput i da li će biti produžen, odlučiće Tim za škole i Krizni štab.

Pomoćnik ministra za predškolsko i osnovno obrazovanje Milan Pašić rekao je, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, da je juče bila 15. sednica Tima za škole, gde je utvrđeno da je došlo do postepenog poboljšanja epidemiološke situacije i ubrzanog smanjenja pozitivnih slučajeva, što je ohrabrujuće.

- Nažalost, opšta stopa pozitivnih je i dalje velika. Verujem da su i dosadašnje mere dale rezultate. Od ponedeljka, 22. novembra, u svim osnovnim i srednjim školama na teritoriji Republike Srbije učenici će pohađati nastavu po prvom, neposrednom modelu, što znači da su svi u odeljenju zajedno. Izuzev škola u kojima se odeljenja dele, pa oni idu na kombinovani model ili ako su slučajno prešli na onlajn - naveo je Pašić.

Prema njegovim rečima, trebalo bi pohvaliti sve, pošto su shvatili da mere moraju da se poštuju.

Dodaje da se inspekcija šalje kako bi se proveravalo kako se poštuju mere i naglašava da škola nije mesto transmisije virusa, ali da mere moraju da se poštuju.

Govoreći o raspustu, kaže da nije bilo još reči da li će raspust biti produžen ili pomeren, to će biti još jedna tema na Kriznom štabu.

Naveo je da je mali broj kovid pozitivne dece u školama, to je oko 0,2 odsto od ukupne populacije.

- Imali smo 11 odeljenja koja su prešla na onlajn, 88 odeljenja se podelilo na grupe A i B i šest od tih podeljenih je prešlo na onlajn. To su mali procenti - kaže Pašić, dodajući da je raspust imao neke efekte.

Izveštaj Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja pokazuje da je više od 43 procenta učenika osmog razreda bilo odlično, svaki sedmi sa prosečnom ocenom 5.

Pašić je rekao da je 2017. krenula reforma obrazovanja i naglasio da je svakako zbog pandemije došlo do redukcije gradiva, ali nastavnici su iznašli modele kako da se učenici ocenjuju.

Kada je reč o prijemnom malih maturanata, kaže da su pitanja bila na istom nivou kao i prethodnih godina, a novina je što je forma otvorenog pitanja prešla u pitanja sa ponuđenim odgovorima.

- Na osnovnom nivou su učenici pokazali najviše znanje. Imamo neke parametre, 80 učenika treba da savlada osnovni nivo, savladalo ga je 84 odsto učenika. Što znači da su naši učenici stekli znanje - istakao je Pašić.

Naveo je da ima poboljšanja i kod učenika koji pohađaju nastavu na jezicima nacionalnih manjina.

Kada pogledamo po regionima, zanimljivo je da su u prvih pet i za matematiku i za maternji jezik isti okruzi - Pećki, Rasinski, Kosovskomitrovački, grad Beograd i Šumadijski.

(RTS)

BONUS VIDEO: NIKADA NIJE BILO TEŽE - Reporteri "Novosti" u crvenoj zoni kovid bolnice u Batajnici

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (1)

SUMA OD KOJE ĆE VAM SE ZAVRTETI U GLAVI: Evo koliko su zaradili Tajson i Pol za bokserski spektakl