DARUJE ETNO-ZBIRKU POLIMLJA:Dragiša Tomašević traži dom za zbirku predmeta domaće radinosti i narodnog graditeljstva (FOTO)
VREDNU zbirku alatki, pokućstva i mnogobrojne predmete od drveta, kože, gvožđa i drugih materijala iz života stočara i ratara u Polimlju i na okolnim planinama darovao bih manastiru Mileševa.
Ako nisu voljni ili nemaju prostora, prodao bih je nekom ljubitelju starina.
- Pristigle su me godine, a članovi porodice, zbog obaveza i drugih interesovanja, ne mogu tome da se posvete. Za postavku treba najmanje 150-200 kvadrata, a neohodna je i zaštita eksponata od zuba vremena - obrazlaže Tomašević nameru.
A kad god je dolazio u rodni kraj, prijepoljska sela Žitin i Veliku Župu, zaljubljenik u starine je koristio svaku priliku da skokne do nekog zaseoka i da tumara između Kamene Gore, Jadovnika i Zlatara, pa i dalje od Polimlja, da obogati svoju postavku predmetima narodnog graditeljstva i umećem iz domaće radinosti.
U njegovoj etno-zbirci nedaleko od Lima je prava retkost drveno ralo sa gvozdenim raonikom nađeno u Kosatici. Ovde su i mnogobrojne rukotvorine samoukih majstora drvodelja: posude za vodu, kašike, kutlače, preslice, razboji, karlice, stupe za maslo...
Pod krovom brvnare utočište su našli iz savremenog života potisnuti starinski kazan čučavac, vrgovi za rakiju, zemljani i bakarni sudovi.
- Imam tri kantara korišćena u vodenici i trgovini, od kojih je jedan okaš, star više od 300 godina, sa okom, merom za težinu kod Osmanlija, koja je iznosila 1,28 kilograma - podseća Tomašević. - Među više čutura različito ukrašenih, dve još drže rakiju, pozivaju na svadbu i idu u svatove, a za onu čuvenog domaćina Goluba Drobnjaka darodavcu sam rekao: "Ja je tebi ne bih dao".
U sabiranju eksponata punih 720 meseci Tomaševiću su, kako kaže, pomagali prijatelji, a domaćini su, znajući za njegovu strast, darivali predmete, iako su im to bile drage uspomene na pretke. Za neke je, kaže, i drešio kesu, bez pogodbe...
TKANICE I SATOVI
U RIZNICI minulog vremena su i gusle, starinski satovi, ali i tkanice, čarape i vezovi pletilja, sukneni prsluci... Na detinjstvo i čobanske dane podsećaju desetak čaktara (zvona), fenjeri i lampe, pa pletene korpe, sedlo i samar za planinske konjiće, kožne i torbe od kozje dlake... Nedostaje, kaže, samo mešina za sir ili rakiju...
UKRAJINA U RAT POSLALA ROBOTE BEZ IJEDNOG ČOVEKA: Bitka dobila neočekivani ishod (VIDEO)
BRIGADA Ukrajinske nacionalne garde izvestila je o uspešnom napadu u kome su učestvovali samo roboti - od kopnenih robota naoružanih mitraljezima do letelica borbenih dronova. Ovi roboti su napali ruske položaje u Harkovskoj oblasti, na severu Ukrajine, i - pobedili.
27. 12. 2024. u 09:04
DRAMA U KOMŠILUKU: Otkrivena nepoznata letelica, stanovnici upozoreni da potraže skloništa
RUMUNSKI radarski sistemi otkrili su sinoć mali leteći objekat, za koji se sumnja da je dron, koji je ušao u nacionalni vazdušni prostor do šest kilometara u jugoistočnom okrugu Tulčea, saopštilo je ministarstvo odbrane Rumunije.
27. 12. 2024. u 09:23
BILjANA O RAZVODU: Bolje bolan kraj, nego bol bez kraja
BILjANA je nedavno prokomentarisala epidemiju razvoda na domaćoj estradi.
27. 12. 2024. u 22:26
Komentari (0)