VRAĆAJU SJAJ NEKAD PREŽALJENOM HRAMU: Obnova Uspenske crkve u Novom Sadu, čiji je veći deo porte bio porušen 1975. radi izgradnje zgrade SNP
TEMELjNOM obnovom porte Hrama Uspenja Presvete Bogorodice, Grad Novi Sad, napokon, vraća deo duga minulih vremena i ispravlja veliku nepravdu prema toj pravoslavnoj bogomolji učinjenu posle Drugog svetskog rata, a naročito krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih godina prošlog veka.
Kada uskoro bude završena nova ograda, izgrađena palionica sveća i okončaju se ostali planirani radovi koji su u toku, biće stvoreni uslovi za detaljno obnavljanje i unutrašnjosti tog hrama, sagrađenog u 18. veku, jednog od tri utvrđena kulturna dobra od izuzetnog značaja na teritoriji grada (uz Almašku crkvu i spomenik na Vezircu).
- Izmeštanjem paljenja sveća iz prostora nekadašnjeg zvonika, biće omogućeno čišćenje i dalje čuvanje vrednog ikonostasa i slikarstva u unutrašnjosti hrama - ističe, za "Novosti", arhitekta Ljiljana Polzović iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture Novog Sada, pod čijim se stručnim nadzorom obavlja parterno uređenje Uspenske crkve.
NAŠA sagovornica podseća da je, baš zahvaljujući ikonostasu i slikama, Uspenski hram posle rata sačuvan, iako je, zbog njegove lokacije u neposrednoj blizini trase budućeg bulevara, novim vlastima i gradskim planerima bio na neki način kost u grlu, ali ga je, na sreću, saobraćajnica ipak nekako zaobilazila.
Novo i još veće iskušenje stiglo je sedamdesetih godina, kada je pripreman teren za izgradnju zgrade Srpskog narodnog pozorišta (SNP). Crkvena porta je tada gotovo potpuno uništena, zajedno sa Uspenskom ulicom i nizom kuća nekad uglednih i bogatih Novosađana u nekadašnjoj Jevrejskoj ulici.
- Budućem pozorištu smetao je veći deo porte, u kojoj su inače decenijama sahranjivani vernici, pa je odlučeno da se ta lokacija očisti i pripremi za novo gradilište - kažu u ZZSK Grada Novog Sada i podsećaju da je Parohijski dom, koji se nekada nalazio uz samu crkvu, porušen 1975. godine. Četiri leta kasnije, takođe bez saglasnosti Crkvene opštine, srušena je porta, a ograda i vrata od kovanog gvožđa odneti su u nepoznatom pravcu.
TAKO je, duže od četiri decenije, Uspenska crkva bila neograđena, pa su po nadgrobnim pločama, nažalost, gazili prolaznici i kućni ljubimci. Pojedine preostale grobnice se i ne vide, jer su prekrivene slojevima nasute zemlje.
Sve to će, kako ističu u ZZSK, u narednom periodu biti potpuno uređeno i obnovljeno prema odgovarajućim projektima, u sklopu aktuelne rekonstrukcije dela gradskog jezgra. Podignuti betonski stubovi i parapeti nove crkvene ograde oblažu se kamenim pločama, a originalni i restaurisani elementi od kovanog gvožđa biće vraćeni, dok će polja između stubova biti popunjena delom replikama izrađenim ručno u duhu starog kovačkog zanata, a delom onima mašinski izvedenim zbog niže cene ali identičnim originalima.
KRST "SMETAO" SAOBRAĆAJNICI
SPOMEN-krst, posvećen poginulim srpskim vojnicima i dobrovoljcima u Prvom svetskom ratu, prenet je u portu Uspenske crkve 1956. godine.
- Krst je bio postavljen na izlazu iz Ulice Kraljevića Marka prema Kisačkoj. Tu se nekad završavao grad, a oni koji su ga premeštali tvrdili su da smeta regulaciji nove saobraćajnice - navodi nastojatelj Uspenskog hrama prezviter Željko Latinović u monografiji "Uspenska crkva u Novom Sadu".
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)