AKO OPET BUKNE KORONA ŠKOLE DELE U TRI ZONE: Ministarstvo prosvete napravilo predlog plana za početak nove školske godine

Lj. Begenišić

20. 08. 2021. u 10:30

ŠKOLSKA godina trebalo bi da počne redovno u svim školama u Srbiji 1. septembra. Časovi će trajati 45 minuta, a odeljenja se neće deliti, već će sva deca zajedno sesti u klupe.

АКО ОПЕТ БУКНЕ КОРОНА ШКОЛЕ ДЕЛЕ У ТРИ ЗОНЕ: Министарство просвете направило предлог плана за почетак нове школске године

Đaci poštuju mere / Foto AP

Nakon toga pratiće se epidemiološka situacija po obrazovnim ustanovama, a škole će se, zavisno od broja zaražene dece, razvrstavati u tri zone - zelenu, narandžastu i crvenu - po principu semafora.

Tako će škola koja bude u zelenoj zoni raditi uobičajeno, a ona koja je u narandžastom pojasu nastavu će držati kombinovano - jedan dan časovi će biti u školi, a jedan dan kod kuće. Škola koja se nađe u crvenoj zoni u potpunosti će preći na onlajn nastavu. Zone će se određivati prema procentima zaraženih đaka - pa će, okvirno, u zelenoj zoni biti škola koja ima manje od pet odsto zaraženih, u narandžastoj ona koja ima između 5 i 10 odsto inficirane dece, dok će u crveni pojas ući škola koja pređe dvocifren broj zaraženih učenika.

Ovakav režim rada, kako saznaju "Novosti", sadržan je u predlogu koji je sačinilo Ministarstvo prosvete, povodom početka nove školske godine. Predlog će biti upućen Kriznom štabu, a on će ga razmatrati na sledećoj sednici, koja se najavljuje za ponedeljak ili utorak.

- Zadnju reč imaće Krizni štab. Moguće je da će biti unete promene u ovaj predlog, pa će svi detalji biti poznati tek nakon rasprave na sednici ovog tela - kažu naši sagovornici. - Nakon što bude doneta konačna odluka, Ministarstvo će školama proslediti uputstvo o organizaciji nastave. Uglavnom, sve će biti poznato najkasnije do kraja nedelje.

Inače, kako bi ovaj sistem funkcionisao, direktori će biti u obavezi da svakog utorka obaveste školsku upravu o broju zaražene dece, da bi se znalo u kojoj zoni se nalazi konkretna obrazovna ustanova.

O načinu nastave odlučivaće škole, na osnovu toga u kojoj se zoni nalaze, što znači da je odlučivanje decentralizovano. Do sada je praksa bila da škola pošalje predlog Ministarstvu prosvete koje je donosilo konačnu odluku.

Novosti

Naši sagovornici navode da je na prvom mestu zdravlje dece i zaposlenih u prosveti, ali i ističu da je od izuzetnog značaja da se nastava odvija normalno. Naročito je, kako naglašavaju, to važno za decu koja polaze u prvi i peti razred osnovne škole, kao i onu koja kreću u prvi razred srednje škole, jer imaju veliki prelaz koji se najlakše savladava u normalnim okolnostima.

Inače, jedna od novina od 1. septembra, odnosi se i na kombinovani model nastave, pa tako više neće biti moguće da deca idu jednu nedelju na nastavu, a jednu da časove prate od kuće, već će se menjati na dnevnom nivou - jedan dan idu u školu, a sledeći će sedeti ispred televizora.

- To je promenjeno jer đaci koji celu sedmicu odsustvuju sa nastave gube kontinuitet, skoro da zaborave da idu u školu. Međutim, kada se menjaju na dnevnom nivou, ipak, imaju neki kontinuitet u učenju - objašnjavaju sagovornici "Novosti".

Inače, prošle godine kombinovani model nastave po sedmicama praktikovan je u srednjim školama, dok su se stariji osnovci smenjivali na dnevnom nivou.

ŠKOLE SPREMNE ZA SVAKI SCENARIO

DOK čekaju konačnu odluku Kriznog štaba, škole privode kraju pripreme za početak školske godine. Gotovo sve obrazovne ustanove u Srbiji, spremne su za bilo koji model nastave koji bude preporučen, ali, kako nam kažu njihovi čelnici, svi će biti zadovoljni ako školska godina počne normalno.

- Mi imamo tri mogućnosti - redovna nastava, kombinovani model i potpuni prelazak na onlajn nastavu i za sve to smo spremni - kaži direktori obrazovnih ustanova.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (1)

MI NISMO KRALJEVSKA PORODICA: Sin kraljice Kamile progovorio o kralju Čarlsu i porodičnim odnosima u palati