GOJITE SE, SUVA VAM JE KOŽA I VISOK PRITISAK? Proverite štitastu žlezdu, da nemate disbalans hormona
BOLESTI štitaste žlezde (tiroide) su po zastupljenosti na drugom mestu endokrinoloških bolesti odmah iza dijabetesa.
Za njihov nastanak odgovorna je genetika, ali i stresan život, nepravilna ishrana i promene hormonskog statusa tokom trudnoće i menopauze. Prvi simptomi nepravilnog rada ove važne žlezde, koja se nalazi na vratu, jesu oticanje, neobjašnjiv gubitak ili dobijanje na težini, ispadanje kose, kao i promene u nivou energije i raspoloženju.
Kako štitasta žlezda kontroliše rad metabolizma, njen poremećaj može da uzrokuje i probleme sa plodnošću, ali i povišenim krvnim pritiskom, oštećenjem srca kao i psihičkim problemima u vidu depresije. Najčešći oblici bolesti štitaste žlezde su hipotireoza, kada luči premalo hormona, kao i hipertireoza, koju karakteriše preterano lučenje hormona.
Da bi se utvrdilo o kojoj bolesti štitnjače je reč, najčešće se primenjuje analiza hormona koje ova žlezda luči u krvi. Ako nivo hormona nije optimalan, obavlja se ultrazvučni pregled ovog organa. Kod prisutnih čvorova u tkivu štitaste žlezde radi se punkcija čvorova i scintigrafija. U pojedinim slučajevima problem prolazi sam od sebe, dok je u većini slučajeva potrebna terapija lekovima. Kod postojanja čvorova, kao i kod hipertireoze, koju nije moguće kontrolisati duže vreme, pristupa se operaciji štitaste žlezde ili zračenju radioaktivnim jodom.
Evo koji simptomi još ukazuju da bi trebalo da proverite zdralje štitaste žlezde:
Gojenje i mršavljenje
Ukoliko primetite da se gojite bez pojačanog unosa hrane moguće je da patite od hipotireoze odnosno smanjene produkcije hormona. U slučaju da se težina gubi uz veliki apetit moguće je da vaša štitasta žlezda ima ubrazn rad - hipertireozu.
Rad srca
Poremećaji srčanog ritma su vrlo čest pratilac narušenog hormonalnog balansa. Zato osobe sa hipoterozom imaju često osećaj udaranja srca, dok hipertireoza uzrokuje ubrzan sračni rad.
Metabolički problemi
S obzirom na to da štitasta žlezda pomoću svojih hormona reguliše intenzitet metabolizma na nivou svake ćelije u telu, metabolički problemi su veoma učestali simptomi. Ukoliko vam je narušena funkcija štitaste žlezde moguće je da vam se javi problem zadržavanje vode u telu, zatvor i tegobe sa varenjem, česte stolice, kao i osećaj hladnoće zbog usporenosti metabolizma, u suprotnom, usled pojačanog lučenja hormona može da se javi subjektivan osećaj vrućine.
Kosa, koža i nokti
Promene na koži nisu isključivo pokazatelj dermatološke patologije već mogu da ukazuju na poremećaj u funkcionisanju endokrinog sistema i potencijalni hormonski disbalans. Kod osoba sa smanjenim lučenjem hormona štitnjače česta je pojava suve i perutave kože. Dok su krhki nokti i prekomerno znojenje znaci pojačanog lučenja. Ispadanje kose je zajednički simptom i za hipo i za hipertireozu.
Krvni pritisak
Hormoni štitaste žlezde regulišu kontraktilnost i sistolnu funkciju srčanog mišića i time doprinose očuvanju pravilnog ritma srca, tonusa krvnih sudova i volumena krvi, što održava normalne vrednosti krvnog pritiska. Kada su ovi hormoni u disbalansu, bilo smanjenom ili pojačanom dolazi do povišenja vrednosti krvnog pritiska.
Psiha
Narušena funkcija tiroide je od velikog značaja i za psihološko i mentalno zdravlje. osobe kod kojih je njena funkcija narušena često se sureću sa osećajem umora, manjka energije, depresije, anksioznosti, nervoze, nesanice kao i psihomotorne usporenosti.
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
KO ĆE ZAMENITI ŽIKU JAKŠIĆA? "Ja najbolje znam šta želim od toga"
"SIGURAN sam da niko ne može da zadovolji moje zahteve i viziju kako ja to zamišljam."
21. 01. 2025. u 19:19
Komentari (0)