IZBEGAVAJTE DA JEDETE KASNO UVEČE: Stručnjaci preporučuju - Poslednji dnevni obrok ne sme da bude 3-4 sata pre spavanja
ISTRAŽIVANjE Rush University Medical College u Čikagu obuhvatilo je 664 osobe koje su bile na kolonoskopiji, 42 odsto ispitanika naglasilo je da kasno večera, a lekari su kod ove grupe otkrili i veću verovatnoću od razvoja adenoma, nego kod osoba koje su ranije večerale.
Kasni večernji obroci, posebno ako su obilni, bogati masnoćama i šećerom, u najboljem slučaju mogu da dovedu do blagih stomačnih tegoba i nesanice. Stručnjaci uvek upozoravaju na ovu činjenicu, a novo istraživanje pokazuje da večera tri sata pre spavanja, četiri dana u toku jedne nedelje, može da poveća mogućnosti od razvoja raka debelog creva. Dosadašnje studije uglavnom upozoravaju na crveno meso, masti životinjskog porekla, alkohol, kao faktore rizika za pojavu ovog oblika karcinoma. Na navedenu listu ovo istraživanje dodaje i kasne večernje obroke.
Ovo je posebno značajno, jer je rak debelog creva sve veći problem razvijenog sveta, pacijenti su sve mlađi, a neke projekcije navode da će se do 2030. godine rak debelog creva kod mlađih od 50 godina udvostručiti.
International Agency for Research on Cancer navodi da je karcinom debelog creva (kolorektalni karcinom), treći najčešći maligni tumor kod muškaraca i žena u Srbiji - na drugom mestu je po zastupljenosti u muškoj, a na trećem u ženskoj populaciji.
Ova studija nije se u tolikoj meri bavila vrstama namirnica koje bi mogle da budu potencijalni okidač za rak debelog creva, nego vremenom konzumacije obroka, navodi Edena Khoshaba, student medicine i jedan od vođa ovog istraživanja na Rush University Medical College u Čikagu.
Khoshaba i njene kolege otkrivaju da kasni večeranji obroci mogu da budu bitan faktor rizika za razvoj bolesti. Osobe koje kasno jedu imaju 5,5 puta veću verovatnoću od pojave tri ili više sumnjivih adenoma, najčešće vrste polipa debelog creva i posle prilagođavanja vremena obroka.
Kasna večera mogla bi da aktivira periferni cirkadijalni ritam čiji se jedan deo nalazi u gastrointestinalnom traktu. Ovu aktivnost mozak doživljava kao nešto što se dešava tokom noći, a creva kao dnevnu aktivnost, rekla je Khoshaba na konferenciji i Vašimgtonu posvećenoj digestivnim bolestima.
Preporučujemo
ZDRAVLjE IZ TANjIRA: Krastavac da snizite pritisak i šećer u krvi
20. 06. 2024. u 11:00
ŠIRE BOLESTI KAO ŠTO SU DENGA GROZNICA I ZIKA VIRUS: Zaštitite se od uboda komaraca
20. 06. 2024. u 07:00
ZDRAVLjE IZ TANjIRA: Pet vrsta povrća koje ljuštimo, a bolje je da ga jedemo sa korom
10. 06. 2024. u 06:45
STIGLA PRVA VELIKA PROGNOZA ZA PROLEĆE: Evropski stručnjaci otkrili kakvo nas vreme očekuje u martu, aprilu i maju (MAPA)
STRUČNjACI sa sajta Severe Weather Europe objavili su prvu dugoročnu prognozu za proleće i otkrili kakvo vreme očekuje Evropu u martu, aprilu i maju koristeći dva glavna sezonska modela - ECMWF i UKMO.
20. 01. 2025. u 11:29
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
RADIOAKTIVNA TAJNA U LEDU GRENLANDA: Mreža tunela i nuklearni otpad - potencijalni problem za Trampa (FOTO/VIDEO)
KAKO se planeta zagreva, "Camp Century" - smešten na jednoj od najudaljenijih lokacija na Zemlji, oko 1.500 kilometara severno od Nuka, glavnog grada Grenlanda - postao je predmetom obnovljenog interesovanja i zabrinutosti oko toga koliko će dugo ostati zakopan.
19. 01. 2025. u 10:15
Komentari (0)