OPREZ AKO VAM JE UVEĆANA SLEZINA: Obratite pažnju na ove simptome, mogu biti znak bolesti

Ивана Ковачић
Ivana Kovačić

28. 04. 2024. u 07:00

KADA lekar na ultrazvučnom pregledu stomaka vidi uvećanu slezinu (hipersplenizam), to je siguran znak da mora da se ispita šta je uzrok uvećanja ovog organa, jer do ove pojave dovode brojna patološka stanja.

ОПРЕЗ АКО ВАМ ЈЕ УВЕЋАНА СЛЕЗИНА: Обратите пажњу на ове симптоме, могу бити знак болести

Foto Shutterstock

Doktor Dragan Gunjić, hirurg, kaže da su simptomi koji mogu da ukažu da je slezina uvećanja umor, slabost, česte infekcije i lake modrice:

- Osim ultrazvučnog ili skenerskog pregleda abdomena, dijagnoza uvećane jetre obično uključuje i testve krvi. Jer, slezina, koja se nalazi u gornjem levom delu abdomena ima ključnu ulogu u filtriranju krvi i borbi protiv infekcija. Hipersplenizam je stanje u kome se slezina uvećava i počinje da funkcioniše nepravilno.

Naš sagovornik napominje da najuobičajeniji uzroci uvećane slezine uključuju bolest jetre (hepatitis, ciroza), infekcije (malarija, mononukleoza i tuberkuloza, parazitarna oboljenja) i određeni poremećaji krvi:

- Autoimune bolesti, poput lupusa i reumatoidnog artritisa takođe mogu dovesti do uvećane slezine, kao i određene vrste karcinoma, kao što su leukemija i limfom. Hronična inflamatorna stanja, kao što su sarkoidoza i inflamatorna bolest creva mogu biti osnovni uzroci uvećane slezine. Na listi uzroka su i pojedini lekovi, kao što su imunosupresivi koji se koriste kod pacijenata sa transplantacijom organa. Retki genetski poremećaji i hormonski dizbalans (poremećaj funkcije štitaste žlezde) takođe mogu ponekad biti uzrok uvećane slezine.

Dokor Gunjić napominje da su posledice uvećane slezine smanjenje krvnih ćelija u cirkulaciji, što dovodi do anemije, infekcija i lakog krvarenja.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ODRŽIVA ARHITEKTURA: Važnost energetske efikasnosti