PET BILJAKA KOJE LEČE KAŠALJ: Uz efikasan lek iz prirode rešite se tegoba
TERAPIJA biljem ima značajnu ulogu u saniranju tegoba koje uzrokuju respiratorne infekcije, pa nije retkost da se i od lekara dobije savet za njihovu primenu.
Jedna od tegoba za koju postoje vrlo efikasni lekovi u prirodi je i kašalj, bilo da je reč o suvom, nadražujućem kašlju ili onom koji se izbacuje sekret iz disajnih puteva.
Majčina dušica
Ova biljka visoko je efikasna za čišćenje disajnih puteva, odnosno izbacivanje šlajma. Da biste napravili čaj od majčine dušice, stavite dve kašike sveže majčine dušice ili kašiku osušene u šolju vruće vode. Pustite biljku da se natapa pet minuta, zatim procedite da biste je odstranili i, ukoliko želite, dodajte med u prohlađen čaj.
Kamilica
Nadaleko čuvane kamilica je umirujuća lekovita biljka i pomaže kod kašlja sa šlajmom, kada se koristi za inhalaciju. Možete da ostavite preko noći nekoliko kapi tinkture kamilice u posudi na radijatoru u spavaćoj sobi.
Beli slez
Čaj od belog sleza deluje tako što oblaže grlo, a u plućima razređuje sluz, olakšavajući njeno iskašljavanje. Da biste napravili čaj, potopite dva do tri grama suvog korena i/ili listova u šolju vruće vode, držite tako deset minuta i procedite pre nego što je popijete. Pijte ukupno tri šolje dnevno.
Sladić
Slatki koren, sladić, omekšava sluz i slabi bronhijalni grč. Dodajte 45 kapi tinkture slatkog korena šolji vruće vode i polako je ispijte. Pijte tri puta na dan. Ne sme se uzimati duže od nekoliko nedelja jer može povisiti krvni pritisak.
Crni luk
Sok od crnog luka pomaže u ublažavanju suvog kašlja. Pravi se na sledeći način: 2 glavice crnog luka, srednje veličine, sa što jačom ljuskom, presečene na četiri dela, i 100 g žutog šećera preliti litrom vode i kuvati dok ne ostane oko pola litra tečnosti. Procediti, sipati u staklenu bocu, dobro zatvoriti i čuvati na hladnom i tamnom mestu. Ovaj sok se pije kada se dobiju napadi kašlja. Uzima se više puta dnevno, prema potrebi, po pola šoljice.
BONUS VIDEO - Vežbe za ramena: Oslobodite se napetosti nakon dugotrajnog sedenja
Preporučujemo
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH
O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.
15. 12. 2024. u 13:55
DA LI JE MOGLO GORE? Evo zašto je pred reprezentacijom Srbije "nemoguća misija" u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo?
Fudbalska reprezentacija Srbije igraće u grupi K sa Engleskom, Albanijom, Letonijom i Andorom u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. ali je selekcija "gordi albiona" nešto što će predstavljati najveći problem izabranicima Dragana Stojkovića Piksija. Ne samo zbog kvaliteta, već i zbog nečeg drugog.
14. 12. 2024. u 13:16
KAZNE SU PAPRENE: Stvar koju morate imati u autu - a morate voditi računa i o ROKU trajanja
U ZAKONU o bezbednosti saobraćaja definisano je da se u vozilima mora nalaziti novi komplet prve pomoći (tip B) sa precizno definisanim sadržajem.
17. 12. 2024. u 10:05
Komentari (0)