PREPOZNAJTE SIMPTOME NA VREME: Rak prostate treći karcinom po broju obolelih
U SRBIJI od raka prostate svake godine oboli 2.300 muškaraca, a premine više od 1.000 i to je po učestalosti obolevanja treći karcinom, odmah iza raka pluća i debelog creva, upozorilo je Udrženje medikalnih onkologa povodom 17. novembra, kada se obeležava Svetski dan muškog zdravlja i borbe protiv raka prostate.
Iako je dosta čest i smrtonosan ovaj maligni tumor, sada ima drugačiju, povoljniju prognozu:
- Kada sam pre 35 godina bio mlad lekar, pacijenti sa metstazama karcinoma prostate su umirali u teškim mukama, a danas to nije tako - kaže profesor dr Zoran Džamić, direktor Klinike za urologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije.
Ipak, ne bi trebalo čekati da bolest uzme maha.
- Muškarci stariji od 50 godina, odnosno 45, ako postoji porodična istorija bolesti, trebalo bi jednom godišnje da urade tumor marker PSA i urološki pregled - kaže profesor Džamić. - Rak prostate retko daje rane simptome, ali se može javiti poremećaj u kvalitetu mokrenja: otežano i učestalo mokrenje, noćno mokrenje, smanjenje jačine mlaza, krv u mokraći. U uznapredovaloj fazi bolesti javljaju se bolovi u kostima, pre svega karlice.
Naučni saradnik dr Nada Babović, medikalni onkolog iz Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, ističe važnost individualne terapije:
- Ukoliko je tumor lokalizovan u prostati i niskog je rizika, pacijentu se mogu ponuditi tri opcije: aktivno praćenje uz redovne preglede urologa, odstranjenje cele prostate ili radioterapija, samostalno ili u kombinaciji sa hemijskom kastracijom.
Prema najnovijim preporukama u metastatskoj fazi preporučuje se kombinacija hormonske terapije sa hemioterapijom ili inovativnim lekovima koji deluju na hormonske receptore.
Doktorka Babović kaže da ovi lekovi u Srbiji još nisu dostupni o trošku zdravstvenog osiguranja.
- Njihovo uvođenje bi bilo veoma značajno jer suštinski odlažu progresiju bolesti i produžavaju preživljavanje, a na taj način se i smanjuju troškovi nege i lečenja komplikacija bolesti u kasnijoj fazi, kao što su, recimo, prelomi kostiju ili kompresija kičmene moždine.
BONUS - NAJAKTUELNIJI VIDEO SNIMCI
Preporučujemo
KOJA JE NAJSLABIJA, A KOJA NAJJAČA? Određene krvne grupe nose rizik pojedinih bolesti
06. 11. 2022. u 18:50
HRANOM UBLAŽITE REUMU: Dobar izbor namirnica može da olakša tegobe (JELOVNIK)
04. 11. 2022. u 18:50
NOVE SVETSKE SILE UKLjUČILE SE U SUKOB U UKRAJINI: "Dve na strani Putina, dve žestoko protiv Rusa"
SUMNjE u podršku SAD Ukrajini u slučaju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima mučile su sve one kojima je cilj da se Kijev obrani od ruske agresije. Tramp je pobedio i tek treba videti u kom će smeru krenuti njegova politika, ali sva ta dešavanja zasenila su drugi važan odnos u tom, ionako komplikovanom, odnosu.
22. 11. 2024. u 09:14
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
SKANDAL TOKOM POSETE Snimak Makrona: "Oni su totalni kreteni", rekao posle povika da je "Francuska odgovorna za krvoproliće"
"ONI si potpuni kreteni", rekao je francuski predsednik Emanuel Makron o prelaznom telu i dodao da "nikada nisu smeli da ga smene".
22. 11. 2024. u 13:07 >> 13:17
Komentari (0)