NIJE SVEJEDNO KAKO I KADA MERITE PRITISAK: Nakon 45 godina bar jednom mesečno
AKO ste stariji od 45 godina onda bi bar jednom mesečno trebalo da izmerite krvni pritisak. Jer, gornji ili sistolni pritisak raste normalno sa starenjem već od 18. godine. Prosečan donji ili dijastolni pritisak povećava se kod muškaraca od 45. do 54. godine starosti, a kod žena uglavnom od 55. do 65. godine.
Osobe koje su imale nizak krvni pritisak tokom mladosti obično bi trebalo da imaju niže vrednosti i u starosti, ali svako pravilo potvrđuje izuzetak.
Da bi merenje krvnog pritiska dalo validne rezultate, savetujemo da se pridržavate sledećih pravila:
Strah od belih mantila
Utvrđeno je da su vrednosti izmerene u zdravstvenim ustanovama često više od onih izmerenih kod kuće. Kao razlog za ovu pojavu navode se nervoza i stres usled pregleda, pa rezultati mogu biti lažno visoki. Takođe, na osnovu samo jednog merenja ne može se izvući zaključak o trajnim promenama krvnog pritiska pa je potrebno pratiti kako se menjaju vrednosti tokom vremena.
Normalni rezultati
Optimalne vrednosti pritiska su 120/80 mmHg, a po važećim zvaničnim stavovima kardioloških institucija. Prihvatljive normalne vrednosti su do 140/90 mmHg.
Četiri merenja
Mirovanje pre merača
Pre merenja krvnog pritiska potrebno je oko 10 minuta mirno sedeti. Takođe, trebalo bi voditi računa o telesnoj temperaturi, unosu kofeina, nikotina, alkohola i energetksih pića, jer oni utiču na promenu krvnog pritiska. Preporučuje se da se pritisak meri bar 45 minuta po konzumiranju kafe, cigareta ili alkoholnog i energetskog pića. Pritisak bi trebalo meriti na levoj ruci, sedeći mirno bez prekrštenih nogu i ne pričati.
U trudnoći
Ukoliko ste trudni, trebalo bi pažljivo da pratite krvni pritisak, jer on može drastično da se menja u ovom razdoblju. Ukoliko otkrijete njegovu neuobičajeno visoku vrednost ponovite merenje posle četiri sata. Ako je vrednost i dalje visoka, konsultujte se sa lekarom ili ginekologom.
Narušene vrednosti
U slučaju da je reč o blagom porastu, onda bi smanjen unos soli i kafe, redukcija telesne težine, zdrava ishrana i izbegavanje alkohola i cigareta u korist fizičke aktivnosti trebalo da daju rezulatet. Ako on, ipak, izostane, lekar će posle analiza i pregleda doneti odluku da li da se uvede terapija i koja.
Preporučujemo
DELOTVORNI PERŠUN: Kako da sačuvate zdravlje bubrega na prirodan način?
26. 10. 2021. u 12:12
BOL U PETI: Doktor Nemanja Slavković o dijagnostikovanju neprijatnog osećaja
27. 10. 2021. u 10:12
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
RADIOAKTIVNA TAJNA U LEDU GRENLANDA: Mreža tunela i nuklearni otpad - potencijalni problem za Trampa (FOTO/VIDEO)
KAKO se planeta zagreva, "Camp Century" - smešten na jednoj od najudaljenijih lokacija na Zemlji, oko 1.500 kilometara severno od Nuka, glavnog grada Grenlanda - postao je predmetom obnovljenog interesovanja i zabrinutosti oko toga koliko će dugo ostati zakopan.
19. 01. 2025. u 10:15
Komentari (0)