POSEKOTINA ILI UBOD INSEKTA OTVARAJU "VRATA" BAKTERIJAMA: Samolečenje je opasno jer dovodi do širenja mikroorganizama
POVREDA od žulja, posekotina, ranica od uboda insekta su tokom leta mete bakterija. Oni koji usled neke pridružene bolesti imaju oslabljen imunitet češće postaju "žrtve" ovih mikroorganizama. Kada dođe do bakterijske infekcije kože, nikako se ne bi trebalo lečiti "na svoju ruku", jer one mogu da se iskomplikuju do te mere da dovedu do skoka telesne temperature, da se prošire po celoj koži, a potom i na druge organe.
Doktor Predrag Majcan, dermatovenerolog Kliničko-bolničkog centra "Zvezdara", kaže da promene na koži do kojih dovode bakterije može da prepozna isključivo lekar i shodno tome propiše odgovarajuću terapiju:
- Pravi izbor lekova brzo rešava ovaj problem pacijentu. U suprotnom, ako oboleli samoinicijativno koristi antibiotske preparate može da napravi rezistentne sojeve bakterija, koji mogu da dovedu do širenja infekcije, pa čak i sepse.
Naš sagovornik kaže da bakterije uglavnom napadaju kožu lica, a najučestalija infekcija je impetigo:
- Za promene na koži najodgovornije su streptokokne i stafilokokne bakterije, ali mogu biti i druge. Kada je reč o impetigu, on je dominantan među decom, mada se sreće i kod odraslih. Karakteriše ga pojava plika na crvenoj površini, a kasnije prelazi u krastu. Vremenom se ove promene proširuju i povećava se broj. Kod težih oblika bolesti, može doći do upalnog procesa na limfnim žlezdama, a ukoliko se ne leči moguće su komplikacije na drugim organima.
Blagi sapuni
NE komplikuje se naravno svaka ranica na koži ni kad su napolju tropske vrućine, samo je bitna dobra higijena. Doktor Predrag Majcan kaže da je prevencija bakterijskih infekcija kože moguća održavanjem redovne higijene, uz korišćenje blagih sapuna, šampona i gelova za kupanje.
Bakterije uzrokuju i pojavu čireva na koži.
- Ukoliko se upalni proces javi na kosmatom delu glave, brade, vrata, reč je o zapaljenju ležišta dlake, koje je postalo mesto na kome su se nastanile bakterije - kaže dr Majcan. - Jedna vrsta bakterijske infekcije kože može da se ispolji u obliku plika, koji se pretvara u mrku krastu, a na kraju prelazi u udubljeni ožiljak.
Crvenilo, otok i lokalno povišena temperatura, takođe ukazuju da su bakterije krivci.
- To su infekcije koje zahvataju površinski sloj kože - kaže naš sagovornik. - Ali, nije retko i da prodru u dublje strukture tkiva. Takođe, nije retko da bakterijska infekcija kože bude udružena sa gljivičnom, a nekada sa virusnom i drugim oboljenjima kože.
Lečenje bakterijskih infekcija kože zavisi od uzroka, raširenosti kožnih promena, uzrasta i opšteg psihofizičkog stanja stanja pacijenta.
- Kod pojedinih pacijenata neophodno je uraditi bris na bakterije i gljivice, a u nekim slučajevima nalaže se i analiza krvi i urina - kaže dr Majcan. - Ukoliko su promene manje izražene i blaže, koristi se lokalna terapija, a kod težih se koristi sistemska, odnosno lekovi moraju da se piju.
Preporučujemo
ALARMANTNO! "PRIPREMITE ZALIHE ZA 72 SATA": Evropa pred katastrofom, a ove zemlje u opasnosti
U IZVEŠTAJU o civilnoj i vojnoj spremnosti Evrope, koji je objavljen u sredu, navodi se kako bi stanovnici Evropske unije trebalo da prikupe zalihe neophodnih potrepština u slučaju izbijanja rata ili neke druge velike opasnosti, piše "Njuzvik".
04. 11. 2024. u 16:15
PUTINU U POMOĆ STIŽE NAJELITNIJA VOJSKA: Šta je "Olujni korpus", jedna od najmoćnijih specijalnih jedinica na svetu
SEVERNOKOREJSKA pojačanja dolaze usred naznaka da se Rusija bori s popunjavanjem svojih snaga.
30. 10. 2024. u 12:37
KRILI LjUBAV: Bane Mojićević PRIZNAO za vezu sa Milenom Ćeranić
PEVAČ Bane Mojićević iznenadio priznanjem.
04. 11. 2024. u 13:02
Komentari (0)