POTPUNI DEBAKL DPS-a U BROJKAMA: Opozicija u Crnoj Gori za samo četiri godine osvojila čak 38.000 glasova građana
POBEDNIČKE koalicione liste na nedeljnim izborima samo u Podgorici osvojile su gotovo 15.000 glasova više nego što je tadašnja opozicija dobila na izborima 2016. godine.
Slično je i u Nikšiću, Bijelom Polju i Herceg Novom. U ukupnom zbiru, oponenti vladajućoj stranci za svega četiri godine obezbedili su glasove još 38.000 građana Crne Gore.
Ovim skokom u podršci, između ostalog, objašnjava se poraz vladajuće DPS i režima Mila Đukanovića na nedeljnim izborima u Crnoj Gori. Fenomen naglog povećanja poverenja u opoziciju u odnosu na prethodna izborna nadmetanja, objašnjava se izuzetno velikim odzivom, mudrom strategijom opozicije koja je nastupila u tri kolone, ali i motivacijom građana da glasaju protiv DPS.
Vladajuća partija, iako je u izbornoj noći sebe proglasila za pojedinačno najjaču u Crnoj Gori, u odnosu na izbore 2016. godine zabeležila je smanjenje ukupnog broja osvojenih glasova svuda, osim u sedam gradova - Baru, Cetinju, Bijelom Polju, Kotoru, Rožajama, Mojkovcu i Ulcinju. Analiza rezultata izbora pokazuje i da je DPS od 2016. do danas prokockala najmanje 19.000 glasova. Na biračkom telu od svega 540.000 birača ovakav gubitak za svega četiri godine neminovno vodi u politički debakl. Vlast je sačuvala birače u Kolašinu, Budvi, Plužinama i Gusinju. U Petnjici, u odnosu na prethodno izborno prebrojavanje, DPS je izdalo - sedmoro birača.
CETINjE I GUSINjE
OPOZICIJA je u odnosu na 2016. godinu "utanjila" na Cetinju, gde je izgubila 60 glasova, u Kolašinu 70, a u Šavniku sedam birača. Razlika na štetu protivnika vladajuće stranke zabeležena je i u Gusinju gde je na stranu režima "pretrčalo" devetoro birača.
Na postizbornoj mapi DPS je očuvao najveći broj tradicionalnih uporišta, ali zbir glasova opozicije u njima uveliko prevazilazi rezultat Đukanovićeve partije. Politički analitičari iz Crne Gore i regiona slažu se da je sukob Đukanovićeve DPS sa SPC oko Zakona o slobodi veroispovesti, kao i višemesečne litije, doprineo mobilizaciji biračkog tela, posebno onog dela koji je do sada izostajao sa glasanja. Ogromnoj razlici u ukupnom broju glasova doprinela je i opoziciona strategija koja može da se sažme kao - za svakog ponešto na glasačkom listiću.
Preporučujemo
NOVE SVETSKE SILE UKLjUČILE SE U SUKOB U UKRAJINI: "Dve na strani Putina, dve žestoko protiv Rusa"
SUMNjE u podršku SAD Ukrajini u slučaju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima mučile su sve one kojima je cilj da se Kijev obrani od ruske agresije. Tramp je pobedio i tek treba videti u kom će smeru krenuti njegova politika, ali sva ta dešavanja zasenila su drugi važan odnos u tom, ionako komplikovanom, odnosu.
22. 11. 2024. u 09:14
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
SKANDAL TOKOM POSETE Snimak Makrona: "Oni su totalni kreteni", rekao posle povika da je "Francuska odgovorna za krvoproliće"
"ONI si potpuni kreteni", rekao je francuski predsednik Emanuel Makron o prelaznom telu i dodao da "nikada nisu smeli da ga smene".
22. 11. 2024. u 13:07 >> 13:17
Komentari (5)