NE MOŽE PREDSEDNIK DA STVARA SVOJU CRKVU: Ruski patrijarh Kiril traži da se zaustavi progon SPC u Crnoj Gori

В. К.

13. 07. 2020. u 20:33

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril pozvao je vlasti Crne Gore da zaustave progon Srpske pravoslavne crkve i ukinu diskriminatorski zakon koji predviđa oduzimanje imovine Srpske pravoslavne crkve na teritoriji zemlje, navodi se u saopštenju koje je objavljeno na sajtu Odeljenja za spoljne crkvene veze Moskovske patrijaršije, prenose mediji u Crnoj Gori.

НЕ МОЖЕ ПРЕДСЕДНИК ДА СТВАРА СВОЈУ ЦРКВУ: Руски патријарх Кирил тражи да се заустави прогон СПЦ у Црној Гори

Patrijarh Kiril / Foto Tanjug-AP

- Pre pola godine usvojen je diskriminativni zakon koji je usmeren na nacionalizaciju crkvene imovine, pre svega crkava i manastira. Obećavaju da će formirati „autokefalnu crkvu“ uz učešće lokalnih raskolnika. Pozivam civilne vlasti Crne Gore da ukinu diskriminativni zakon koji je uneo podele i raskol u crnogorsko društvo, da zaustave progon pravoslavne crkve, prekinu sa pokušajima da umesto nje formiraju neku drugu crkvenu strukturu, navodi se u saopštenju.

Patrijarh Kiril je uporedio situaciju u Crnoj Gori sa situacijom u Ukrajini, podsetivši da lider sekularne države ne može da stvori crkvu.

- Gorki plodovi takve politike mogu se videti u Ukrajini, gde je propao pokušaj „ujedinjenja naroda“ uspostavljanjem nove „lokalne crkve“. Ta avantura je samo produbila raskol i donela muku milionima pravoslavnih Ukrajinaca. Pritisak na vernike neprestano raste. Njihova mnogobrojna okupljanja pokazuju da oni više ne mogu i ne žele to da trpe. Javno ponižavanje sveštenstva od strane predstavnika vlasti postalo je norma. I to u državi koja svoj nastanak duguje Crkvi, u čijoj je istoriji postojao mnogovekovni period kada je mitropolit bio nosilac ne samo crkvene, nego i sekularne vlasti, naglašava se u saopštenju.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

BUDUĆNOST JE SADA: Trendovi u održivosti za 2025. godinu