NEDOSTATAK KADROVA USPORAVA RAD HERCEGNOVSKOG SUDA: Od 600 do 1000 predmeta za jednog sudiju

Vitka Vujnović

31. 12. 2024. u 13:41

Sistematizacijom je predviđeno sedam, ali već godinama u Osnovnom sudu u Herceg Novom radi samo troje sudija i svi imaju preko norme broj rešenih predmeta. S druge strane je veliki broj nerešenih predmeta starijih od tri i više godina.

НЕДОСТАТАК КАДРОВА УСПОРАВА РАД ХЕРЦЕГНОВСКОГ СУДА: Од 600 до 1000 предмета за једног судију

fOTO: RT HN

Tokom ove godine bilo je  4 832 predmeta, a rešeno je  2147, informisala je predsednica Suda Vesna Gazdić. Prema njenim rečima nema puno  krivičnih predmeta starijih od tri godine, ali ima 478 parničnih.

- Troje sudija su rešili prošle godine 313 starih predmeta plus sav tekući rad koji smo imali tokom ove godine. Svaki predmet je priča za sebe, imamo milionske sporove, hitne i pritvorske predmete i one koji iziskuju pažnju javnosti i trudimo se da u svim tim predmetima ažurno postupamo, objasnila je Gazdić.

U proseku su  sudije pojedinačno zadužene za po 600 do 1000 predmeta, a zbog velike opterećenosti krši se zakon o suđenju u razumnom roku. U odnosu na broj radnih dana u toku meseca nemoguće je zakazivati više od sedam-osam predmeta dnevno, a onda drugi  čekaju na zakazivanje i po četiri, pet meseci, objasnila je Gazdić.

fOTO: RT HN

 

Po broju rešavanja starih predmeta hercegnovski Osnovni sud ne zaostaje za drugim  sudovima u Crnoj Gori jer su svuda prisutni  problemi sa kadrovima. Promene nagoveštene za naredni period mogu situaciju učiniti boljom. Sudije koje žele moći ća da obavljaju praksu  i u  hercegnovskom Osnovnom sudu, a  obuka je skraćena na godinu.

S obzirom na to da  Osnovni sud u Herceg Novom nema sudsko veće  u obavezi su da predmete rešavaju u Podgorici, odnosno da sačekaju odluku veća Višeg suda da odredi drugi nadležan sud, a najčešće je to bio OS u Kotoru. Sud u Herrceg Novom  nema ni krivično vanraspravno veće. Uprkos tim problemima moraju se poštovati rokovi  što nosi  veliku odgovornost, kazala je Gazdić.

Građanima je, ističe, malo poznat institut besplatne pravne pomoći koju nude, a on podrazumeva potpuno ili delimično pokrivanje troškova pravnog savetovanja, sastavljanje pismena, zastupanje pred sudom, pred tužilaštvom čak i pred javnim izvršteljem. Tu pomoć mogu da dobiju osobe sa invaliditetom, korisnici MOPa, deca bez roditeljskog staranja i žrtve nasilja.

Na žalost u 2024. porastao je broj krivičnih predmeta u odnosu na prethodnu godinu, posebno kada je reč o nasilju u porodici, 

-Reč je o predmetima koji zahtevaju hitan pristup i neretko se dešava da se okrivljenjima izriču mere pritvora i  zabrane pristupanja i sastajanja sa žrtvom nasilja, istakla je Gazdić i navela da je za 200 odsto u porastu i maloletnička delikvencija.

Predsednica suda  apostrofirala je i odličnu saradnju sa hercegnovskim odelenjem  Uprave policije  kao i sa Centrom za socijalni rad.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

PRESTONICA UMRLJANA DEČJOM KRVLJU: Za dve i po godine Vuk Borilović i Aco Martinović u svojim sumanutim pohodima usmrtili više od 20 Cetinjana