FALIĆE NOVCA ZA LEKOVE: Budžetom Crne Gore za 2025. za zdravstvo namenjeno 462 miliona

Iva Stojadinović

12. 12. 2024. u 07:30

FOND za zdravstveno osiguranje Crne Gore naredne godine moguće da neće imati dovoljno novca za lekove.

ФАЛИЋЕ НОВЦА ЗА ЛЕКОВЕ: Буџетом Црне Горе за 2025. за здравство намењено 462 милиона

Foto Shutterstock

Predlogom budžeta za 2025. za zdravstvo je opredeljeno ukupno 452,6 miliona, oko 80 manje nego je Fond tražio i od toga je za lekove namenjeno 140 miliona. Da to neće biti ni blizu dovoljne sume ukazuje podatak da je tokom ove godine na lekove je fakturisano preko 300 miliona.

Fond zdravstva predložio je da budžet za zdravstvo u narednoj godini bude 535 miliona evra, ipak, Vladinim predlogom za tu namenu se planira oko 80 miliona manje, preciznije, 452,6 miliona. Da je to drastična razlika i da će to uticati i na nabavku lekova i lečenje u inostrantvu, ocenio je direktor FZO, Vuk Kadić.

-Vlada je predložila da budžet za lekove bude 140 miliona evra, što je povećanje u odnosu na godinu ranije 112 miliona. Mi smo tražili više, jer je fakturisanje u 2024. za lekove i medicinska sredstva u ovoj godini 155 miliona evra samo što se tiče Montefarma, a 180 miliona sa privatnim apotekama. Bili smo realni, imajući u vidu potrošnju u ovoj godini – kazao je Kadić.

Deklarativno biće, a nema?

KADIĆ je naglasio da se razlika između sredstava predloženih od te ustanove i Vlade odnosi i na lečenje van Crne Gore. Pojasnio je da je ta ustanova u ovoj godini poslala 3.000 osiguranika na lečenje u Srbiju, a 1.000 u ostale zemlje Evrope, što je koštalo više od 13 miliona evra. Podsetio je da su svi upoznati da je ove godine, napravljena saradnja sa Institutuom u Minsku za transplantacije bubrega.

– To nisu neplanirani troškovi, već je država omogućila. Nemojte da bude da smo nešto deklarativno dali, a onda rekli da to ne može i da nema novca – kazao je Kadić.

On je rekao da najveći deo, čak 50 odsto budžeta “Montefarma”, ide na strogo kontrolisane lekove preko komisija Ministarstva zdravlja i FZO i da su u pitanju skupi medikamenti, biološka i onkološka terapija, gde nema zloupotreba, već je u pitanju potreba i želja da budemo u korak sa savremenom medicinom i trendovima. Kadić je naglasio da je Komisija Ministarstva zdravlja ove godine odobrila 30 miliona evra skupih lekova, a komisija FZO preko 45 miliona.

- Dakle, 75 miliona od 155 koji idu preko "Montefarma" odnosi se na nabavku skupih i strogo kontrolisanih lekova koje odobravaju stručnjaci. U pitanju je terapija za cističnu fibrozu, genetska terapija, lekovi koji pojedinačno koštaju milione evra. Ponovo ćemo doći u situaciju da radimo rebalans, da dugujemo Montefarmu i da ta ustanova ne može da servisira – rekao je Kadić.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

IZGUBIO OD ĐOKOVIĆA, A ONDA ODMAH - OVO: Evo šta je Aleksander Zverev uradio na Australijan openu