OTPISANO 50.000 BORACA: Neodgovornost, diskriminacija i sramota Vlade Crne Gore - Ratnici devedesetih bez ikakvih primanja i pogodnosti

В.К.

20. 11. 2024. u 08:00

IAKO su se borci ratova devedesetih, koji su pre dva dana protestovali tražeći svoja prava i veća materijalna primanja, potajno nadali da će premijer Milojko Spajić i ministar finansija Novica Vuković predstavljajući budžet za 2025. deo sredstava iz državne kase nameniti za primenu Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti, to se nije dogodilo.

ОТПИСАНО 50.000 БОРАЦА: Неодговорност, дискриминација и срамота Владе Црне Горе - Ратници деведесетих без икаквих примања и погодности

V.K.

- U Crnoj Gori, od 281 ratnog vojnog invalida čak njih 217 raspoređeno je u zadnjih pet grupa invaliditeta sa ličnim invalidninama od 48 do 146 evra. Posebna su priča 22 borca korisnika naknade materijalnog obezbeđenja od 162 evra. Ostali borci devedesetih, kojih je oko 50.000, nemaju nikakva materijalna primanja ni druge pogodnosti po osnovu učešća u ratu što je jedinstven primer u regionu. Nije to samo neodgovornost i diskriminacija već i nacionalna sramota - kaže za "Novosti" predsednik Udruženja boraca ratova od 1990. Crne Gore Radan Nikolić.

Amandmani

NIKOLIĆ tvrdi da je predlog zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti "masakriran" amandmanima poslanika vladajuće većine i Bošnjačke stranke. Predstavnik BS u parlamentu Damir Gutić nazvao je predlog zakona diskriminatorskim jer, po njemu, treba obuhvatiti i sve ostale žrtve - deportacije Bošnjaka iz Herceg Novog, Štrpci i Bukovica.

Naš sagovornik ukazuje da je osnov za izračunavanje visine primanja po osnovu svih prava u Srbiji iznos prosečne zarade bez poreza i doprinosa koji iznosi 825 evra.

- A u Crnoj Gori je osnov stalni novčani iznos od 307 evra koji se polugodišnje usklađuje sa troškovima života i prosečnom zaradom zaposlenih - dodaje Nikolić.

Predsednik Udruženja ističe da u Crnoj Gori, za razliku od Srbije, ne postoji invalidski dodatak za ratne vojne invalide u radnom odnosu, nezaposlene, kao ni za one RVI koji su navršili 65 godina života.

- Porodična invalidnina po osnovu palog borca u Srbiji je 958, a kod nas 488 evra. Sve ovo ističem jer smo kao jedna država SRJ devedesetih zajedno krenuli u odbranu države. Nažalost, pre i posle referenduma 2006. godine Crna Gora se maćehinski odnosila prema onima koje je poslala u rat, a posebno porodicama poginulih boraca i invalidima rata. U odbrani dostojanstva i materijalnog opstanka korisnika boračke i invalidske zaštite i boraca nema nazad. Idemo do kraja, a kakav će ishod biti zavisi kako od nosilaca državnih poslova, tako i od nas - kategoričan je Nikolić.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

DONEO KONAČNU ODLUKU: Mitrović otkrio gde nastavlja karijeru (VIDEO)