AFRIČKA KUGA SVINJA U NIKŠIĆKOJ OPŠTINI: Prvi put se u Crnoj Gori pojavio opasni virus

Veliša KADIĆ

14. 01. 2024. u 18:34

Prisustvo virusa afričke kuge svinja, prvi put u Crnoj Gori, potvrđeno je kod dve uginule divlje svinje, pronađene na teritoriji opštine Nikšić, u graničnom području sa Bosnom i Hercegovinom, saopštila je Uprava za bezbednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove

АФРИЧКА КУГА СВИЊА У НИКШИЋКОЈ ОПШТИНИ: Први пут се у Црној Гори појавио опасни вирус

EPA

-Veterinarska ambulanta 'Nikšić' je, 12.01.2023. godine, od lovačkog društva Bratogošt, primila informaciju o pronalasku dve uginule divlje svinje. Po prijemu obaveštenja, VA Nikšić je po nalogu veterinarskog inspektora, u saradnji sa lovačkim društvom, izvršila uzorkovanje i neškodljivo uklanjanje leševa. Odgovarajući uzorci za laboratorijsko ispitivanje su dostavljeni Specijalističkoj veterinarskoj laboratoriji u Podgorici, koja je odmah po prijemu izvršila neophodna dijagnostička ispitivanja. Dana 14.01.2024. godine, Specijalistička veterinarska laboratorija je propisanim dijagnostičkim ispitivanjim utvrdila prisustvo virusa afričke kuge svinje u uzorcima oba leša - ističe se u saopštenju.

Prema podacima Svetske organizacije za zdravlje životinja, bolest je u Evropi prisutna od 2007. godine i nezaustavljivo se širi evropskim kontinentom, kod domaćih i divljih svinja. Stoga je, navode iz Uprave, bilo očekivano da će se bolest pojaviti i u Crnoj Gori.

Pojašnjavaju da ova bolest nije zoonoza, odnosno da ljudi ne mogu oboleti od virusa afričke kuge svinja, ali ističu da meso obolelih životinja nije podobno za ishranu.

- Afrička kuga svinja, od koje obolevaju isključivo domaće i divlje svinje, sa smrtnošću od gotovo 100 odsto, brzo se širi i prouzrokuje velike ekonomske gubitke. Bolest se najčešće širi kontaktom bolesnih sa zdravim svinjama, kontaminiranom hranom, vodom i prostirkom, odećom, obućom, opremom i prevoznim sredstvima, kao i leševima uginulih ili zaklanih životinja - navodi se u saopštenju.

Kako bi se bolest pravovremeno ograničila i suzbila, naglašavaju, od izuzetnog je značaja da se Upravi prijavi svaki leš, odnosno uginula divlja svinja, kako bi bila uklonjena na neškodljiv način od strane nadležne veterinarske službe, i samim tim smanjena mogućnost nastanka novih slučajeva. Podsećaju i da je svaki držalac svinja u obavezi da prijavi svaku promenu zdravstvenog stanja, kao i svako uginuće svinja na gazdinstvu, nadležnoj veterinarskoj ambulanti.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

KAKVA BOMBA U BANJALUCI! Borac doveo najveću ikonu bosanskohercegovačkog fudbala