"NAPRAVIO GROBNICU ZA STOTINE LJUDI": Uhapšeni arhitekta iz Turske sagradio i objekat na samoj litici uz magistralni put Budva–Cetinje

Дејана Калинић
Dejana Kalinić

13. 02. 2023. u 08:22

MEHMET Đoškun je četvorospratnicu izgradio na litici, tik uz magistralni put Budva - Cetinje, na oštroj krivini u mestu Borete, uz saglasnost tadašnje glavne gradske arhitektice Ane Samardžić... Đoškun je uhapšen na aerodromu u Istanbulu, kada je navodno pokušao da pobegne u Crnu Goru, nakon što je rezidencija koju je gradio u Hataju postala grobnica za više stotina ljudi u razornom zemljotresu...

НАПРАВИО ГРОБНИЦУ ЗА СТОТИНЕ ЉУДИ: Ухапшени архитекта из Турске саградио и објекат на самој литици уз магистрални пут Будва–Цетиње

Foto: Printskrin/Jutjub/Takvim

Četvorospratnica koja „visi” iznad provalije u mestu Borete delo je pre nekoliko dana uhapšenog Turčina Mehmeta Jašara Đoškuna, a zeleno svetlo za gradnju svojevrsnog budvanskog graditeljskog čuda dala je lokalna koaliciona vlast Demokratskog fronta i Demokrata.

Đoškun je pre tri dana uhapšen na aerodromu u Istanbulu, kada je, prema pisanju turskih medija, pokušao da pobegne u Crnu Goru. On se našao iza rešetaka jer je izgradio rezidenciju od 250 stanova u Hataju, koja se urušila kao kula od karata u razornom zemljotresu koji je u ponedeljak pogodio Tursku i Siriju. Ispod ruševina je, prema pisanju turskih medija, ostalo više stotina žrtava...

Đoškun je četvorospratnicu u crnogorskoj prestonici turizma izgradio tik uz magistralni put Budva–Cetinje, na oštroj krivini u mestu Borete, uz saglasnost tadašnje glavne gradske arhitektice Ane Samardžić.

Prema Centralnom registru privrednih subjekata, Mehmet je sa svojim bratom Huseinom Jalcinom Đoškunom osnivač firme „Antis Montenegro”, koja je pre četiri godine dobila zeleno svetlo od budvanske vlasti da izgradi zgradu.

Deo javnosti bio je šokiran odlukom da im se dozvoli gradnja na tom mestu.

Budva je decenijama sinonim urbanističkog haosa, pa praktično da nema godine kada javnost ne iznenadi neko novo arhitektonsko čudo. Zgrade niču na parcelama od pedesetak kvadrata, neretko su „umetnute” između kuća i bez prilaza...

Jedno od takvih čuda svakako je zgrada turskih graditelja, jer je građena na parceli za koju je teško bilo i pretpostaviti da može biti urbanizovana.

Za budvansku vlast, međutim, sve je bilo u redu, pa su braća Đoškun 7. juna 2019. godine dobili amin za gradnju, kada je saglasnost na idejno rešenje zgrade sa podrumom, suterenom, prizemljem i četiri sprata, ukupne bruto-površine 1.412 kvadrata, i garaže od 635,88 kvadrata, dala tadašnja glavna gradska arhitektica Ana Samardžić.

Zahtev za saglasnost predali su meštani - vlasnici zemlje, dok je ugovor o komunalijama sa Opštinom zaključila firma „Antis Montenegro”.

Prilikom davanja saglasnosti Samardžić se pozvala na važeći planski dokument - Detaljni urbanistički plan „Bečići”.

„Glavni gradski arhitekta je razmotrio predmetni Zahtev sa idejnim rešenjem, te dao svoju saglasnost na dostavljeno idejno rešenje zgrade projektovane na delu urbanističake parcele UP 48.1, u bloku 48, na k.p. 768/7 KO Bečići u zahvatu DIP-a ‘Bečići’. Saglasnost se daje na osnovu Državnih smernica razvoja arhitekture. Do donošenja Državnih smernica razvoja arhitekture primenjuju se uslovi iz planskog dokumenta koji se odnose na oblikovanje i materijalizaciju objekta. Smernicama za arhitektonsko oblikovanje i materijalizaciju objekata u okviru DUP ‘Bečići’ utvrđeno je da se ‘arhitekturom objekata treba težiti stvaranju savremenog arhitektonskog i likovnog izraza karakterističnog za urbani gradski prostor mediteranskog karaktera. Oblikovanje planiranih objekata mora biti usklađeno sa kontekstom u kome objekat nastaje, predviđenom namenom i osnovnim principima razvoja grada u pravcu visokog turizma…’. Kod izloženog pravnog i činjeničnog stanja glavni gradski arhitekta je našao da su se stekli uslovi za davanje saglasnosti”, piše u rešenju u koje su „Vijesti” imale uvid.

Prema ugovoru o komunalijama, „Antis Montenegro” je za gradnju platio 108 hiljada evra, a omogućen mu je popust od 20 odsto jer je kompanija platila u kešu.

Mehmet Đoškun uhapšen je, prema navodima turskih medija, po nalogu glavnog javnog tužilaštva.

Zgrada koju je gradio u razorenom turskom gradu Hataju postala je, kako prenosi turski Si-En-En, „grobnica za stotine ljudi”.

Navodno je pod ruševinama rezidencije ostalo više od 800 ljudi.

Portal Cumhuriyet objavio je da je Đoškun pokušao da pobegne sa novcem u Crnu Goru.

Portal Takvim objavio je da su braća kompaniju „Antis Japi” osnovali 1990. godine i da su 2017. godine aktivnosti prebacili u Crnu Goru, gde je sada i sedište kompanije.

Firma navodno ima filijale u Istanbulu, Hataju i Ankari, a u Crnoj Gori navodno pruža konsultantske usluge o privremenom boravku i državljanstvu, uz građevinske aktivnosti.

(Vijesti.me)

BONUS VIDEO: PREŽIVELA GRANATIRANjE: Spasioci izvlače ženu ispod ruševina u Donjecku

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (2)

RUSKA VOJSKA NEĆE STATI: Tramp neće moći da okonča ukrajinski sukob, smatra profesor Miršajmer