PROTIV ZAKONA O PREDSEDNIKU CRNE GORE: Venecijanska komisija - Menjaju se ovlašćenja propisana ustavom

Veliša KADIĆ

09. 12. 2022. u 18:26

VENECIJANSKA komisija je dala preporuku da se ne usvoji Zakon o izmenama i dopunama Zakona o predsedniku, ocenjujući da se tim zakonom menjaju ovlašćenja propisana Ustavom kroz "običan zakon".

ПРОТИВ ЗАКОНА О ПРЕДСЕДНИКУ ЦРНЕ ГОРЕ: Венецијанска комисија - Мењају се овлашћења прописана уставом

Milo Đukanović, Foto D. Milovanović

- Ustavni sud Crne Gore trenutno ne može da funkcioniše zbog nedostatka kvoruma, a predstoji ponovna skupštinska rasprava o Zakonu o predsedniku. U tom kontekstu, Venecijanska komisija je prihvatila da da svoje mišljenje o ustavnosti Zakona - navodi se u mišljenju.

Venecijanska komisija ukazuje da je analizirala ustavne odredbe o formiranju vlade i ističe da ih je vrlo malo. Utvrdili su da izmene i dopune Zakona o predsedniku ne da samo razjašnjavaju ove odredbe, već ih dopunjavaju i čak im i protivreče. Podsećaju da je za izmenu Ustava potrebna kvalifikovana većina, a da su izmene odredbi o fomiranju vlade kroz izmene Zakona o predsedniku, koji je običan zakon, u suštini promene Ustava manjom većinom od one propisane Ustavom.

Venecijanska komisija napominje da bi bilo korisno da Ustav ima dodatne propise o formiranju vlade, kako bi se sprečavali zastoji i razume da Zakon o predsedniku predstavlja pragmatičan pokušaj da se reši instituticionalni ćorsokak, ali ponavlja da komplementarne odredbe iz tog zakona utiču na sistem podele vlasti predviđen Ustavom treba dodati putem izmene ustava za koji je potrebna kvalifikovana većina. Venecijanci žale zbog blokade Ustavnog suda i ocenjuju da je to rezultat nespremnosti političkih partija da pronađu konstruktivne kompromise. Smatraju da je Ustavni sud mogao dati bitne smernice o tumačenju ustavnih dužnosti predsednika i parlamenta i da je trenutna politička kriza mogla biti izbegnuta i rešena da su se vlasti Crne Gore rukovodile principom lojalne saradnje između državnih organa.

- Odbijanje predsednika da predloži kandidata za premijera za formiranje Vlade, ili da imenuje onog koga je predložila skupštinska većina, izostanak političkih konsultacija ili odbijanje da u njima učestvuje, međusobne optužbe za neustavno ponašanje, pretnje bojkotom parlamenta ili impičment, odbijanje izbora sudija Ustavnog suda, sve do ishitrene zakonodavne inicijative koja se materijalizovala u Zakonu o izmenama i dopunama Zakona o predsedniku, sveukupno su simptomi nepoštovanja institucija i građana, kao i loših političkih i ustavnih kultura - ističe VK.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

LUDNICA NA ULICAMA NAPULJA: Ceo grad na spektakularan način ispratio fudbalere (VIDEO)