U JADRANU CEDE "SUVU BUŠOTINU"? Predstavljeni planovi za istraživanje nafte, ministarstvo ne odustaje od pretraživanja mora

IZ Ministarstva kapitalnih investicija i Uprave za ugljovodonike ne odustaju. Dan nakon što je javnost obaveštena da je "suva bušotina" u Jadranu, iz Ministarstva kapitalnih investicija i Uprave za ugljovodonike najavljuju pregovore sa koncesionarima "Energijan", "Eni i Novatek", za udruživanje potencijala i "brzi" nastavak istraživanja nafte i gasa u crnogorskom podmorju.

У ЈАДРАНУ ЦЕДЕ СУВУ БУШОТИНУ? Представљени планови за истраживање нафте, министарство не одустаје од претраживања мора

Marko Adžić i Mladen Bojanić / Foto PR Ministarstva

Na radnom sastanku u Upravi za ugljovodonike, kom su prisustvovali ministar kapitalnih investicija Mladen Bojanić, državni sekretar za energetiku i rudarstvo Marko Perunović, generalna direktorka Direktorata za rudarstvo, geologiju i ugljovodonike Vera Keljanović, izvršni direktor Uprave za ugljovodonike Marko Adžići Miloš Bogdanović iz Odeljenja za sigurnost operacija sa ugljovodonicima, predstavljeno je trenutno stanje u Upravi, kao i planovi za dalji razvoj, sa posebnim akcentom na kratkoročne i dugoročne planove.

Među kratkoročnim ciljevima koji se nameću kao prioritetni su, kako je istakao izvršni direktor Adžić, pregovori sa koncesionarima "Eni i Novatek" za izradu gasne bušotine, pregovori sa koncesionarima "Energijan", "Eni i Novatek", za udruživanje potencijala i "brzi" nastavak istraživanja nafte i gasa u crnogorskom podmorju priprema Zakona za seizmička istraživanja, priprema multyclient tendera, kao i formiranje rezervi naftnih derivata.

Kao primarni dugoročni ciljevi predočeni su geotermalne koncesije, koncesioni ugovori za istraživanja ugljovodonika na kopnu i moru, plutajuće vetro-elektrane.

Adžić je informisao ministra Bojanića o predstojećoj demobilizaciji bušnog postrojenja koncesionara "Eni i Novatek", kao i o tome da je koncesionar u obavezi da u roku od pola godine od momenta okončanja bušenja koncedentu dostavi potpuni izveštaj po osnovu kojeg ćemo imati precizne informacije o samom ishodu bušenja u crnogorskom podmorju.

KARAKTERISTIKE TLA

- VAŽNO je istaći da su indikatori upereni na karakteristike tla, kao što su poroznost i propustnost, pokazali da se radi o suvoj ili dry hole bušotini, a da je za finalne rezultate svakako potrebno sačekati na izveštaj koncesionara - zaključuju iz Ministarstva kapitalnih investicija.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

SPAVAO BIH S NJOM I OŽENIO JE! Skandal premijera Australije sa Kajli Minog - oženio se pre 6 meseci, a sad se izvinjava

"SPAVAO BIH S NjOM I OŽENIO JE!" Skandal premijera Australije sa Kajli Minog - oženio se pre 6 meseci, a sad se izvinjava

AUSTRALIJSKI premijer Entoni Albaneze uputio je nedvosmisleno izvinjenje zbog komentara o pop zvezdi Kajli Minog koje je prošle nedelje izneo tokom gostovanja u jednom podkastu. Njegove izjave izazvale su talas osuda, a kritičari su ih nazvali „potpuno neprimerenim” i poručili da „omalovažavaju funkciju premijera”, piše Bi-Bi-Si.

06. 07. 2026. u 18:21 >> 18:21

Komentari (0)

VENAMA PREDSEDNIKA FIFA TEČE SRPSKA KRV: Kako je Beograđanka spasila život Infantinu - prvi čovek svetskog fudbala stupio u kontakt sa njom