PREVISOKE NAKNADE ZA VEZOVE: U Barskoj marini danas protestvovali vlasnicima ribarskih i taksi brodova

Б. Дабић

16. 11. 2021. u 21:34

U BARSKOJ marini održan je protest predstavnika pet udruženja - uruženja ribara i taksi turističkih brodova koja okupljaju oko 300 članova kako bi ukazali na krajnje nezavidan položaj u kome se nalaze prevashodno od epidemije koronavirusa.

ПРЕВИСОКЕ НАКНАДЕ ЗА ВЕЗОВЕ: У Барској марини данас протествовали власницима рибарских и такси бродова

Foto B. Dabić

Oni ističu probleme enormno visokih cena vezova u AD Marini, nedostatak infrastrukture, a podsetili su na probleme sa kojima se suočavaju preko 10–tak godina. Zahteve su, kako navode, poslali ministarstvu kapitalnih investicija, deo zahteva adresiran je na ministarstvo poljoprivrede. Međutim, konkretnih rešenja, i odgovora nema, a obaveze članovima ovih Udruženja pristižu i stežu ih poput omče oko vrata.

-Vlasnici ribarskih i taxi turističkih brodova su u krajnje nezavidnom položaju, mesecima bezuspešno traže da im se smanje naknade za vezove u barskoj Marini AD, jer zbog ekonomske situacije izazvane koronavirusom, u prošloj godini gotovo da nisu ostvarili nikakav prihod. Tačno je, navode da su imali mogućnosti da rade, ali prošle godine, kako tvrde ribu nisu imali kome da plasiraju, nije bilo turista koji koriste usluge taksi brodova, istakli su na protestu. Članovi ovih udruženja, podsećaju, da za razliku od ostalih privrednika, nisu dobili beneficije od nadležnih institucija.

Foto B. Dabić

Prodaja ribe u prošloj godini, zbog loše turističke sezone i sveukupne ekonomske krize, svela se na jedan do dva posto u odnosu na 2019.godinu. Uprkos tome, dažbine su ostale iste, posebno naknade za vezove u barskoj Marini AD.

-Godinu i po pokušavamo da razgovaramo sa nadležnim ministarstvima - kapitalnih investicija, ministarstvom popljoprivrede. Do danas sve je ostalo na obećanjima. Previsoke cene vezova plaćamo, na godišnjem nivou oko 4.000 evra. Tokom prošle godine kada je počela epidemija mi jesmo imali dozvolu da ribarimo, ali nismo imali načina da plasiramo ribu te nismo imali prihode da bismo izvršili plaćanja, kazala je predsednica Udruženja plivarica Sanja Nikezić. Ona ističe da u Hrvatskoj, Španiji, Italiji, ribari su oslobođeni plaćanja vezova.

Predsednik Udruženja taxi brodova Crne Gore Predrag Adžić podseća da tokom 2020. godine, turizma uopšte nije ni bilo zbog već opšte poznate situacije usled epidemije korona virusa.

Foto B. Dabić

- Naši čamci i brodovi su na suvom vezu, nismo ostvarili nikakve prihode. Uprkos tome, Marina AD traži da platimo pun iznos naknade za vezove, a mi nismo u mogućnosti. Nasuprot tome, kolege u luci Kotor, u Budvi plaćaju dažbine upola cene. Takođe, preduzeće za upravljanje Morskim dobrom, smanjilo je zakupcima cene u njihovoj zoni, a mi apsolutno nismo dobili nikakve subvencije. Obraćali smo se menadžmentu Marine. Ni prethodni, ni sadašnji menadžment ništa nije uradio po pitanju naših zahteva. Sadašnji menadžment kaže neka vam problem reše oni koji su vam obećavali rešenje. Prošle godine obraćali smo se Ministarstvu pomorstva i saobraćaja, sada i Ministarstvu kapitalnih investicija, ali niko neće da nam se javi, nemaju kad, kaže Adžić dodajući da od aprila kada su imali prethodni protest do danas, ništa nije urađeno po pitanju zahteva vlasnika taksi brodova.

-Mi tražimo da nas oslobode plaćanja vezova za 2020. godinu kada nismo mogli da radimo.

Iz pet Udruženja koji su danas održali protest u barskoj marini jedinstvenii su u stavu da ne isključuju oštrije metode nepopularnih mera ukoliko nadležni i dalje budu ignorisali njihove zaheve.

Ministarstvo poručilo “nema vas niđe”

Prevoz turista taksi brodovima tradicija je na crnogorskom primorju već decenijama.

-U ministarstvima nam kažu “nema vas niđe” kao da ne postojimo. Morsko dobro je dalo svojim zakupcima dve godine sniženje cena 50%. Nerešeni imovinsko pravni odnosi u barskoj marini negativno se odražavaju na naše poslovanje. Takođe, nemamo rešena mesta pristajanja na plažama, nemamo pristaništa, gatove dok u Boki kolege imaju, kazao je Adžić.

BONUS VIDEO: KAKO PROVERITI RADNI STAŽ: Jelica Timotijević iz PIO fonda u novoj epizodi Ft1P

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

FIA BEZ MILOSTI: Udaraju po džepu, oštre kazne za nepristojno ponašanje