"VARNICE" PRETE ZBOG KARAĐORĐEVIĆA: Nesuglasice čelnika Budve zbog vile "Miločer" i ideje o vraćanju oduzete imovine
VILA "Miločer", uz čuvenu Kraljevu plažu, u jedinstvenom parku između Pržna i Svetog Stefana, ponovo je u centru pažnje.
Ovog puta zbog izjave gradonačelnika Budve Marka Bata Carevića (DF) da Crna Gora mora da vrati imovinu koju je bespravno oduzela porodici Karađorđević. On je podsetio da oni već vode postupak protiv države verujući da će na sudu dokazati da je imovina na Miločeru njihova.
- Karađorđevići traže da im se vrati njihova imovina, a ne traže nadoknadu štete. Manje je bitno koliko to sve vredi, oni samo hoće svoju imovinu nazad, to im pripada po zakonu - poručio je Carević.
Međutim, od ove izjave ogradio se predsednik Skupštine opštine Budva Krsto Radović (Demokrate), postavljajući pitanje -da li je ovom pričom Carević postao pravni zastupnik Karađorđevića. On je uputio predsedniku Opštine "molbu" da ubuduće izbegava da saopštava svoje lične stavove i da prezentuje kao zvanične stavove Opštine Budva.
Miločerski letnjikovac sa pratećim objektima i zemljištem vlasti bivše Jugoslavije su oduzele ubrzo posle Drugog svetskog rata. On je adaptiran u hotel koji je raspolagao sa šezdesetak kreveta i decenijama je radio u sastavu hotelskog preduzeća "Sveti Stefan", kasnije velikog "Montenegroturista", odnosno HTP "Budvanska rivijera". Početkom 2007. godine, zajedno s gradom-hotelom Sveti Stefan, "Miločer" je ustupljen u tridesetogodišnji zakup singapurskoj kompaiji "Aman rizorts". Započela je njegova adaptacija, potpuno je preuređen enterijer i kameno zdanje uz najlepšu plažu juga, dobilo je osam ekskluzivnih apartmana, kojima danas gazduje "Adrijatik propertis", grčka firma koja je preuzela vođenje letovališta od Singapuraca. "Miločer" je prvi od zakupljenih objekata koji je adaptiran i otvoren za bogate turiste 2009. godine.
Pravni zastupnici naslednika imovine u Miločeru su se prvo u svojim zahtevima pozivali na zakon o restituciji, koji je Crna Gora donela 2004. godine. Svojevremeno su naveli da, ukoliko Crna Gora iz bilo kojih razloga nije u stanju da vrati posed koji su oduzele komunističke vlasti, treba da plati ono što je pripadalo Mariji Karađorđević. U Crnoj Gori su takvi zahtevi dočekani maltene na nož. Profesor međunarodnog prava Blagota Mitrić je tada kazao da su "Karađorđevići jednostavno zakasnili". Imali su, rekao je tada, pravo na povraćaj imovine dok je postojala državna zajednica Srbija i Crna Gora. Najrigidniji stav izneo je istoričar Novak Adžić, koji je rekao:
- Karađorđevići su strana okupaciona dinastija na teritoriji Crne Gore od 1918. do 1941. Imovinu u Miločeru su stekli silom i zloupotrebom poverenja.
Naravno da ima onih u Crnoj Gori koji smatraju da je potrebno vratiti imovinu naslednicima Marije i Aleksandra Karađorđevića, jer je Miločer legalno kupljen i sazidan, da bi potom bio otet!
KRALjICA MARIJA ULOŽILA MILIONE
KARAĐOROEVIĆI su tridesetih godina prošlog veka kupili zemlju u parku, uglavnom od meštana, o čemu postoje brojni dokazi - kraljica Marija Karađorđević je u dvorac uložila 4,5 miliona ondašnjih dinara, a ceo kompleks je finansiran iz kraljeve blagajne. Ona je sve vreme nadgledala radove, u nekoliko navrata je tu boravio njen suprug kralj Aleksandar, pre tragične pogibije u Marselju 1934. godine. Kraljica je dve godine kasnije otišla u Englesku, zbog školovanja dece.
SPISAK
NA listi objekata koje naslednici kraljevske porodice traže su i letnjikovac "Ljeskovac" na Rijeci Crnojevića, kuća na Cetinju, gde je rođen kralj Aleksandar (unuk kralja Nikole, sin njegove ćerke Zorke), pomoćni objekti, dvesta parcela na Svetom Stefanu, Miločeru i Budvi, zgradu bivšeg srpskog poslanstva na Cetinju...
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH
O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.
15. 12. 2024. u 13:55
DA LI JE MOGLO GORE? Evo zašto je pred reprezentacijom Srbije "nemoguća misija" u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo?
Fudbalska reprezentacija Srbije igraće u grupi K sa Engleskom, Albanijom, Letonijom i Andorom u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. ali je selekcija "gordi albiona" nešto što će predstavljati najveći problem izabranicima Dragana Stojkovića Piksija. Ne samo zbog kvaliteta, već i zbog nečeg drugog.
14. 12. 2024. u 13:16
BILA SAM TRUDNA, A ON JE BIO GRUB: Kamera zabeležila Noletovu i Jecinu svađu - snimak iznenadio sve
NOVAK i Jelena Đoković u emotivnoj vezi su od 18. godine, što znači da su pola života proveli zajedno. Važe za jedan od najskladnijih parova, ali i kod njih se dešavaju nesuglasice.
15. 12. 2024. u 12:00
Komentari (0)