ТРАЖЕ ПРЕВОДИОЦЕ ЗА СРПСКИ: Координационо тело решава проблем језика у локалној скупштини Прешева
ИЗОСТАНАК превода на српски током конститутивне седнице Општине Прешево, која се у потпуности одвијала на албанском, није јединствен случај у овом месту и сличне ситуације већ су се догађале.
Зато ће представници Координационог тела за Прешево, Бујановац и Медвеђу разговарати са челницима Општине и затражити од надлежног министарства запошљавање преводиоца.
Политичке тензије у Прешеву порасле су после конститутивне седнице локалне скупштине на којој је бивши председник Општине Шћиприм Арифи оптужен да је продужена рука Александра Вучића и практично искључен из власти иако је његова Алтернатива за промене освојила највише гласова. То заседање напустила су два српска одборника зато што није био обезбеђен превод са албанског на српски.
- Таква ситуација постоји одраније и у прошлости је превазилажена од догађаја до догађаја - каже, за "Новости" , председник Координационог тела Зоран Станковић.
- Зато ћемо сутра да разговарамо са руководиоцима локалне самоуправе и предложимо мере и активности да се то дефинитивно реши. Предложићемо Министарству да се општини одобри запошљавање неколико преводилаца и да се омогући не само превођење током седница скупштине, већ и свих докумената.
НАДЛЕЖАН ИНСПЕКТОРАТ
У МИНИСТАРСТВУ државне управе и локалне самоуправе кажу да "превод на све језике који су у службеној употреби мора да буде обезбеђен као и што се сва акта Скупштине објављују на српском језику и на језицима националних мањина":
- Уколико постоји бојазан да би на наредној седници могло да дође до тога да не буде превода на српски језик, надлежан је Управни инспекторат Министарства, у циљу предупређивања овакве ситуације.
У општини Прешево, где Албанци чине већину становништва, албански је, уз српски, званичан језик и ова два језика требало би да буду равноправна. То пише и у пословнику Скупштине општине, који је објављен на сајту и то, парадоксално, само на албанском језику.
Према закону, на територији локалних самоуправа у којима традиционално живе припадници неке мањинске заједнице и њихов удео у укупном броју становника достиже 15 одсто, њихов језик се обавезно проглашава за службени. Прописи, међутим, налажу да се мањински језици користе равноправно са српским и да се морају обезбедити преводиоци.
На локалним изборима у Прешеву, одржаним 28. марта, највећи број мандата (14 од 38) освојила је Алтернатива за промене досадашњег председника општине Арифија. Власт су, ипак, формирали ПДД, ДПА, Покрет за реформе и Демократска унија Албанаца, који су оценили да је Арифи превише близак српским властима. Учешће у коалицији није понуђено ни двојици представника Срба који су освојили места у општинском парламенту. Они би, ипак, могли да постану део власти уколико се буде правио "пакет" заједно са Медвеђом, где СНС има већину.
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)