МИНИСТАРКА ПРАВДЕ ПОПОВИЋ: Највећи критичари уставних промена имали руководеће улоге у правосуђу

Танјуг

29. 04. 2021. у 16:59

МИНИСТАРКА правде Маја Поповић изјавила је данас да су највећи критичари уставних промена имали руководеће функције у правосуђу и прилику да побољшају његов рад, али не само да су је пропустили, већ су проузроковали ненадокнадиву штету правосуђу коју и даље трпимо.

МИНИСТАРКА ПРАВДЕ ПОПОВИЋ: Највећи критичари уставних промена имали руководеће улоге у правосуђу

Фото Ж. Кнежевић

Поповић је то рекла током јавног слушања о предлогу промена Устава у области правосуђа који је поднела Влада, а које је данас отпочео Одбор за уставна питања и законодавство.

Активна дискусија је од значаја како би се дошло до најбољих решења за промену Устава у обасти праводсуђа који ће створити боље услове за владавину права а и самим тим и испуњавање међународних обавеза Србије у процесу евроинтеграција, рекла је Поповић као представник овлашћеног предлагача и упознала о разлозима за промену Устава у области правосуђа.

Поповић је између осталог навела да су промене Устава услов за даљу реформу правног система и најзаначајнија реформа у владавини права која представља основну вредност сваког демократског друштва и један од приортотитета политике ЕУ.

Према њеним речима, имајући то на уму Србија посвећује велику пажњу испуњавању обавеза из Поглавља 23 "Правосуђе и основна права".

Додала је и да су промене посвецехене променама Устава у циљу унапређена квалитета правде, независности, непристрасноти, стручности одговорности и ефикасности правосуђа.

Поповић је навела да су анализиране постојеће одредбе Устава са становишта општих међународних и европских стандарда садржаних у документима ЕУ, УН, Савета Европе - Венецијанске комисије, Групе држава против корупције, Европске комисије за ефикасност правосуђа, Консултативног већа европских судија, Консултативног већа европских тужилаца и Европске мреже савета правосуђа, чиме би Србија испунила међународне обавезе у процесу европских интеграција.

На првом јавном слушању наведено је да су промене Устава у области правосуђа неопходне у циљу успостављања бољег система предлагања, избора, премештаја и престанка функције судија, председника судова, јавних тужилаца и заменика јавних тужилаца.

То подразумева и већу одговорност судија, јавних тужилаца и заменика јавних тужилаца која мора бити подстакнута укидањем пробног периода приликом избора судија и заменика јавних тужилаца, који се први пут бирају на судијску, односно јавнотужилачку функцију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЂОКОВИЋ ПОБЕДИО АЛКАРАЗА: Новак у полуфиналу Аустралијан опена