ИНТЕРВЈУ Татјана Матић: Требају нам нови изборни закони, предложићемо да се гласа за конкретне кандидате са страначке листе
И док сам била на функцији државног секретара, водила сам рачуна, пре свега, о ефикасности и резултатима, а не о трајању мандата. Ороченост је, у овом тренутку, апсолутно неважна, с обзиром на приоритете и интензивно залагање целе Владе, и посвећеност томе да се сви проблеми, захтеви и потребе грађана што ефикасније решавају у пандемијским условима. То је - како мој лични императив, тако и целе Владе.
Овако министарка трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић одговара на питање да ли је у послу оптерећује то што ће, како је најавио лидер СНС Александар Вучић, мандат ове владе бити скраћен.
Она тврди да, упркос пандемији, "Влада Србије постиже изванредне резултате, посебно у односу на изазове због кризе која потреса цео свет":
- Велика је част радити у тиму председнице Владе Ане Брнабић, и посебно сам поносна на резултате које постиже Министарство трговине, туризма и телекомуникација.
* Шта се дешава са идејом ваше странке о увођењу степенастог цензуса и преференцијалног гласања? Хоћете ли то предложити у предстојећем међустраначком дијалогу?
- Сматрамо да је постојећи изборни закон лош и дестимулишући за страначке активисте, с обзиром на то да се унапред зна ко ће добити посланичка места. Потребан нам је нови, којим би се задржао пропорционални систем, али би грађанима било омогућено да гласају и за конкретне кандидате са те изборне листе. То би натерало странке да кандидују најбоље људе који имају утицај у својим срединама. Расподела мандата би се обављала у односу 70:30, што значи да би се највећи број посланика бирао на основу остварених резултата, а 30 одсто мандата би одређивала странка због територијалне, родне или друге равноправности. Само још две земље у Европи имају сличан модел као овај наш садашњи и зато га треба мењати и додатно га приближити бирачима.
* Да ли се повећао обим трговине са јужном покрајином после укидања приштинских такса?
- Иако се вредност пласмана на Косово још није вратила на ниво који је имала пре увођења такса, у прошлој години она бележи повећање од чак 197,1 одсто са износом од 251,7 милиона евра, док вредност допреме бележи раст од 8,8 одсто у односу на 2019. годину и износи 25,4 милиона евра.
* Када очекујете потписивање трговинског споразума са Великом Британијом и колико је Србија изгубила откад је тај однос прекинут?
- Очекујем потписивање новог споразума о партнерству, трговини и сарадњи са Уједињеним Краљевством крајем следеће недеље. Привремена примена тог споразума биће могућа већ од краја маја ове године, што је значајно због интереса српских привредника који су изложени повећаним трошковима у трговини са Британијом од 1. јануара. Трговинска размене је пала за 19 одсто, у поређењу са истим периодом прошле године.
* Хоће ли са још неком земљом, осим са Грчком, бити потписани споразуми који би омогућили лакше путовање наших држављана?
- Тренутно преговарамо са Израелом. Дан након потписивања заједничке изјаве између Србије и Грчке, Хрватска је такође објавила да ће улазак наших туриста бити могућ са дигиталним сертификатима о вакцинацији (све вакцине су валидне), и са PCR и антигенским тестовима. Такође имамо најаву да ће Турска укинути PCR тестове за наше грађане. Наш циљ је да пре свега олакшамо кретање грађана у земље региона и наравно Европске уније. У том смислу очекујемо и изјашњавање држава чланица ЕУ о предлогу зеленог дигиталног сертификата.
ПРЕКО МАКЕДОНИЈЕ ОД 14. МАЈА
* Грчка је најавила отварање граница за грађане Србије, када очекујете потписивање споразума са овом земљом око званичних услова путовања?
- Заједничка изјава, коју сам потписала са министром туризма Грчке Харисом Хеохарисом финални је корак ка закључењу Меморандума о међусобном признавању дигиталних сертификата. Постоје сви технички предуслови за признавање сертификата. На прагу смо потписивања и овог меморандума. Под одређеним условима грађани ће моћи да путују у Грчку преко Северне Македоније од 14. маја, а преко Бугарске од средине априла.
Без обзира на све, коначан исход зависиће од епидемиолошке ситуације, што подразумева и ефикасан процес имунизације.
БОРБА НА ТРЖИШТУ
* Како оцењујете сукоб на тржишту телекомуникација у Србији између оператора?
- Тржиште телекомуникација у Србији је веома развијено и конкурентно и борба за удео на тржишту је уобичајена пословна пракса, не само код нас. Ресорно министарство и регулатор у оквиру својих надлежности воде рачуна да се прописи у области заштите конкуренције и посебно заштите права корисника примењују на одговарајући начин.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)