БИЛЧИК БИ ДА НАМ ДИКТИРА ПОЛИТИКУ: Тражи од Србије да се одрекне Русије и Кине и да цензурише медије
Владимир Билчик, известилац Европског парламента за Србију, у свом извештају о ком данас расправља Европски парламент, наводи "посебну забринутост због дезинформација из Кремља које се дистрибуишу преко Спутњика Србија и других актера". Власти Србије се позивају да "преиспитају аранжмане коју то омогућавају“.
Позив за „преиспитивање аранжмана“ Билчик образлаже тиме да би се тако „смањиле дезинформације и појачали напори против таквих кампања чији је број порастао од почетка пандемије ковида-19“.
У извештају се „изражава забринутост због растуће зависности Србије од војне опреме и технологије из Кине, као и блиске политичке и војне сарадње са Русијом, укључујући континуирано руско присуство у Нишу“.
Билчик у свом извештају каже да „Европски парламент поздравља чињеницу да је чланство у ЕУ и даље стратешки циљ Србије и један од приоритета новоформиране владе, али и изражава жаљење због недостатка напретка у многим реформама и назадовања око питања кључних за приступање ЕУ“, преноси агенција Бета.
У Извештају, који је уз Предлог резолуције сачинио известилац ЕП за Србију Владимир Билчик, од Србије се траже „убедљиви резултати“ у важним областима попут правосуђа, слободе изражавања и борбе против корупције и организованог криминала, а Европска комисија позива се да измени начин извештавања како би се узело у обзир назадовање и послала јасна порука земљама у процесу приступања, укључујући Србију.
Нормализација са Приштином, предуслов за приступање ЕУ
У документу сачињеном на основу Извештаја ЕК о Србији, указује се, такође, да је „нормализација односа и за Србију и за (тзв.) Косово приоритет и предуслов за приступање ЕУ“ и да је кључна за обезбеђивање стабилности и напретка у ширем региону. У предлогу резолуције се позива на „активно и конструктивно ангажовање у дијалогу уз посредовање ЕУ ради постизања свеобухватног, одрживог и правно обавезујућег споразума у складу са међународним правом“.
Када је реч о дијалогу, такође се подвлачи позив на пуну примену свих већ постигнутих споразума укључујући успостављање Асоцијације/Заједнице српских општина, без одлагања. Спољнополитичка служба ЕУ (ЕЕАС) позива се да успостави механизам за надгледање и верификацију примене свих до сада постигнутих споразума и да о томе периодично извештава ЕП као и да пружи пуну подршку специјалном представнику ЕУ у дијалогу Београда и Приштине Мирославу Лајчаку.
Од влада Србије и тзв. Косова тражи се да се уздрже од акција које би могле довести до подривања поверења и угрозити дијалог.
У предложеном тексту поздравља се поновни ангажман САД и наглашава потреба да ЕУ и САД ојачају своје партнерство и координацију на Западном Балкану. Трансатлантска сарадња, наводи се, важан је чинилац стабилности у региону а ЕУ има водећу улогу као посредник у процесу нормализације односа Србије и Косова.
У том контексту додаје се да је ЕП обавештен о потписивању споразума о економској нормализацији између Србије и Косова 4. септембра 2020. у Вашингтону али се изражава жаљење због одредби у тексту које захтевају да Косово престане да тражи чланство у међународним организацијама.
Такође се наводи да би премештање амбасаде Србије у Израелу из Тел Авива у Јерусалим било противно ставу Еуропске уније о решењу спора Израела и Палестине по моделу две државе.
Србија мора да усклади спољну политику са ЕУ
Србија се подсећа на обавезу постепеног усклађивања са спољном политиком ЕУ, а власти Србије позивају се и да „осуде говор мржње, негирања ратних злочина и порицање (тзв.) геноцида у Сребреници“.
У Билчиковој резолуцији понавља се важност постепеног усклађивања српске са заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ, као услов за процес приступања, али и изражава забринутост због "стопе усклађености Србије која је најнижа у региону". Примећује се да неки званичници и неки политичари и даље повремено дају изјаве које доводе у питање спољнополитичку оријентацију Србије и изражава забринутост и „због поновљене подршке Србије Русији у Генералној скупштини УН по питању анексије Крима“.
Поздравља се чињеница да се Србија ускладила са ставом ЕУ о председничким изборима у Белорусији, али се изражава забринутост што Србија није подржала санкције према званичницима те земље, као ни став ЕУ о новом закону о безбедности у Кини.
(Спутњик)
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (7)