ХРВАТСКА ВОЈСКА НЕМОЋНА ПРЕД ВОЈСКОМ СРБИЈЕ! Комшије забринуте: Разлика у војној моћи ће расти, ово је тек наговештај
ЈОШ од 2006. године портал Firepower објављује листу најмоћнијих војски света. До сада би информација о снази Хрватске војске углавном прострујала кроз медије и нико не није баш превише обазирао на њу, као што се мало ко и обазире на војску у Хрватској. Али, за разлику од протеклих извештаја, ово је донело једну новост - Војска Србије претекла је по снази Хрватску војску, наводи се у тексту хрватског листа 7Дневно.
Тако су Срби заузели 61. место на листи, док је ХВ позициониран на 63. месту. Прва реакција јавности у Хрватској била је - Како то? Традиционално неупућени и за војна питања незаинтересовани Хрвати почну постављати питања тек када се нешто догоди. Оно мало аналитичара који прате све што се догађа у вези са војском, не само у Хрватској него и у окружењу, знало је шта се догађа и да је ово само први корак. Разлика у војној моћи ће расти у корист Србије и ово је тек наговештај озбиљних поремећаја у војној равнотежи коју можемо очекивати у наредним годинама, наводи се у тексту.
- Још пре четири године ситуација је била потпуно другачија. ХВ је имао амбициозан план обнове ваздухопловства, набавке притивваздушних система, мењала се сојветска техника са западном... Све се чинило идеално и очекивала се врло брзо трансформација ХВ-а у малу, добро опремљену и високо мобилну војску по свим стандардима најнапреднијих НАТО војски. Али, проблем је што је све остало на најавама или је врло мало од најављеног учињено. Два пута су пропали или одлагани планови о набавци вишенаменског авиона, противваздушна одбрана је остала пусти сан, нису обновљене ракетне способности морнарице, а није било ништа од значајније модернизације одавно застарелих М 84 тенкова.
Са друге стране, Србија је, очигледно, модернизацију својих снага осмислила много пажљивије и реалније. Многи су се у Хрватској смејали њиховој набавци половних МиГ-ова из Русије и Белорусије. Међутим, испоставило се како се ови половни авиони врло брзо могу инкорпорисати у српске снаге.
Такође, с модернизованим радаром добили су могућност носити далекометније ракете, те су постали значајан фактор у окружењу. Срби су предано радили и на обнављању противваздушне одбране која је слојевита, а системи су набављени и са истока и са запада.
Од Француза су купили системе Мистрал, од Руса Панцир С1, а од Кинеза системе ФК-3. Могућност војних набавки с једне и друге геополитичке стране Срби су обилно искористили и у обнови хеликоптерске флоте, тако су од Руса набавили моћне хеликоптере Ми-35 и Ми-17, а из Немачке Аирбусове Х-145. Слободу у набави користили су и током процеса набавке беспилотних летелица, па су од Кинеза купили њихове летелице ЦХ-92А, а у преговорима су са Турском о њиховим дроновима Бајрактар ТБ2. Последње информације говоре и о интензивним преговорима с Израелом о набавци дронова Херон.
Овде не треба занемарити чињеницу да Србија самостално производи оклопна возила Лазар, али и самоходне хаубице Нора Б-52 у калибру 155мм. У свим преговорима о набавци војне технике Срби су водили рачуна да пренесу део технологије коју могу искористити и у свом Војно-техничком институту.
Тако су куповину беспилотних летелица из Кине искористили за унапређење сопствене беспилотне летелице Пегат, а противваздушне системе Мистрал везали су уз развој топничко-ракетног система кратког домета Пасарс - пише 7Дневно.
- Када све наборјено реално сагледамо, чудно је што разлика између две војске није још већа. Притом треба имати на уму како српски председник Александар Вучић најављује даља улагања у војску и нове набавке које би требале гарантовати неутралност Србије у НАТО окружењу. У Хрватској су се одмах појавиле критике како Србија новац за јачање војске узима од социјале, здравства и инфраструктурних пројеката. Чак се појавила информација како није реч о обнављању војне технике, него о хитним ратким набавкама.
Раде се и анализе да ли Срби обнављају војну силу због ситуације на Косову и Метохији, Црној Гори или можда због Босне и Херцеговине. Хрватску и њен безбедоносни апарат та нагађања не би требала занимати. МОРХ и Главни стожер би требало да приме на знање како се у комшијском држави, чији политички врх и даље "редовно даје изјаве које су на трагу оних из ратних 90-их", догодило озбиљно гомилање војне технике - наводи хрватски медиј.
Наведена техника није нимало дефанзивна, већ је способна изводити сложене операције далеко изван територије Србије. Хрватска тренутно у свом арсеналу нема оружје и опрему којом може неутралисати српску предност, а нема ни најава према којима ће ускоро одговорити на српске набавке.
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (11)