БРИНУ О ОПОЗИЦИЈИ И БРАНЕ ФАЈОНОВУ: У Европском парламенту данас расправа о 385 амандмана на извештај о Србији
ЧЛАНОВИ Спољнополитичког одбора Европског парламента гласаће у уторак о амандманима на предлог извештаја о нашој земљи, подносиоца Владимира Билчика, известиоца Европског парламента за Србију. Очекује се да том приликом буде усвојен и коначни изглед овог документа, пре него што се о њему буде гласало на пленарном заседању 24. и 25. марта.
На Билчиков текст је поднето 385 амандмана. Засада се зна да има 38 усаглашених односно компромисних амандмана који ће се наћи у резолуцији, док ће се данас знати хоће ли бити још додатака.
Србија се, између осталог, похваљује за остварен процес реформи и тражи се поштовање њеног територијалног интегритета, али, с друге стране, критикује се ситуација око људских права или однос према медијима.
Амандманима се инсистира на даљем усклађивању спољне, безбедносне и трговинске политике с ЕУ, као на кључној ставки. Тражи се, чак, да се даља приступна помоћ услови усаглашавањем с "вредностима ЕУ".
Један од амандмана се односи и на то да се даље не отварају преговарачка поглавља, док се Србија не обавеже на наставак реформи. Захтева се и веће истицање улоге ЕУ у инвестирању и трговини са Србијом, тражи ангажман ради повратка опозиције у Скупштину... Осуђују се и напади на европосланицу Тању Фајон.
У делу где се Србија подстиче да пружи уверљиве и одрживе резултате са ефикасним истрагама у областима као што су правосуђе, слобода изражавања и борба против корупције и организованог криминала, једним од амандмана се придодаје и захтев за резултате посебно у случајевима са високим нивоом интересовања јавности, укључујући и случајеве "Крушик", "Јовањица" и "Телеком Србија", а поновљен је и позив из 2018. у вези с рушењем у Савамали.
Неки посланици из Хрватске и Бугарске су ову прилику искористили и за истицање захтева из домена билатералних односа и мањинских права. Захтева се, тако, одбијање сваког покушаја дискриминације или асимилације мањина, тражи приступ образовању на језицима националних мањина од предшколског узраста, решавање отворених билатералних питања са суседима у вези са ратним злочинима и несталим особама, повратак културних добара, спровођење судских пресуда о ратним злочинима, одбацивање говора мржње...
Сузана Грубјешић, из Центра за спољну политику, каже за "Новости" да ће Билчиков извештај бити усвојен у форми резолуције Европског парламента које нису обавезујуће и то треба нагласити.
- Оно што је Билчик ставио у извештај је на линији годишњег извештаја Европске комисије и односи се на владавину права, изборни процес, међупартијски дијалог, нормализацију односа Београда и Приштине. Питање је шта ће усвојити Спољнополитички одбор, а шта ће проћи касније у пленуму. Сачекајмо да видимо шта ће бити у коначном документу да бисмо знали на чему смо - објашњава Грубјешићева.
Међу амандманима које је поднео известилац Билчик налази се и онај који подсећа да је Европска комисија сугерисала да, због пандемије, Нови Сад буде европски град културе 2022. уместо 2021. године. Наглашавају се, такође, историјске везе између ЕУ и српског народа. Истиче се и да Србија као свака суверена држава има право да слободно склапа политичке, дипломатске и војне споразуме и савезе. Захтева се и бржа примена нове методологије проширења, а Србији се одаје и признање због посвећености регионалној сарадњи и добросуседским односима, миру, стабилности, помирењу и одржавању климе погодне решавању отворених билатералних питања из прошлости. Истакнут је и пресудан допринос Србије чувању спољних граница ЕУ.
ЗВЕЗДИЦА УЗ КОСОВО
ПОСТОЈЕ, такође, и амандмани у којима се, сваки пут када се помиње име Косова, инсистира на томе да се стави звездица. Формирање ЗСО се наводи као пресудни део Бриселског споразума. Тражи се и престанак притиска на Србију у приступном процесу захтевима за "признавањем Косова".
Препоручујемо
ВУЧИЋ СА ФАБРИЦИЈЕМ: Дијалог са Приштином под оквиром ЕУ, теме и корона и инвестиције
04. 02. 2021. у 17:17 >> 17:19
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (1)