АПСУРДАН ПЛАН ЛОНДОНА: У уговор о трговини Британци умећу Хаг, траже да нови аранжман почива на ССП који има политичке одредбе
БУДУЋИ аранжман о трговини између Велике Британије и Србије, према замисли Лондона, требало би да садржи и политичке елементе из Споразума о стабилизацији и придруживању са ЕУ који има наша земља. И то је, према сазнањима "Новости", главна препрека за његово потписивање, уз немар појединих домаћих министара на који је отворено указао председник Александар Вучић.
Откако су се Британци и ЕУ званично развели првог дана јануара, на Београду и Лондону остало је да реше своје трговинске односе у новонасталим околностима. И пре овог датума, са Острва је стигао предлог да то буде тако што ће се ССП, који је наша земља потписала са ЕУ 2008, а унутар које је у том моменту била Велика Британија, буде "уговор континуитета".
Делови овог споразума који се тичу трговине, слободног протока робе..., према сазнањима "Новости", за обе стране нису спорни и могли би да остану на снази. Међутим, извесну уздржаност поводом оваквог предлога изазивају поједине области које не би требало да буду предмет билатералног уговора. Јер, ССП је, уосталом, споразум који је Србија, као и остале земље које су опредељене за чланство у ЕУ, потписала са намером да постане део економског и политичког савеза држава.
У ССП, подсетимо, постоји члан који се тиче сарадње Србије са Хашким трибуналом, па је питање какве везе ово питање има са трговинском сарадњом са Великом Британијом. Такође, ту су и одредбе које се односе на добросуседске оносе са државама региона, затим јачање независности судства, побољшање рада полиције, борба против организованог криминала или, пак, планирање енергетске политике.
И СЛАДОЛЕД ЗАСЛУЖАН ЗА ПЛУС
ЗА првих 11 месеци прошле године укупна вредност спољнотрговинске размене између Србије и Велике Британије износила је 477,5 милиона евра, упркос ковид-кризи. У овом периоду је остварен суфицит од 47,9 милиона евра. Покривеност извоза увозом износи 122,3 одсто. Производи који су се највише извозили били су пнеуматици за аутомобиле и други делови за возила, циркулационе пумпе за грејне системе, руде олова и концентрати, малине и друго смрзнуто воће, цеви, црева, сладолед. Највише су се увозили лекови за малопродају, делови гасних турбина, мотори за авионе, аутомобили, предиво, шипке и профили од легуре никла.
Апсурд би свакако био да се препише члан који говори о заједничкој спољној и безбедносној политици, јер сама Велика Британија, правећи договор са ЕУ о свом изласку из Уније, није желела да преговара о сарадњи у овој области, па то није ни ушло у њихов нови споразум.
Пошто је стари споразум о трговини са Великом Британијом престао да важи 1. јануара, то је компанијама у Србији донело многобројне проблеме и код увоза и приликом пласирања робе на то тржиште. Велики удар претрпели су извозници, највише добављачи аутомобилске индустрије. Наиме, у међусобним односима сада се примењују тарифе Светске трговинске организације, а што је царину на одређене производе подигло од осам до 20 одсто. Раније су ови намети били минимални или их није било. На тај начин сваки добављач из Србије постаје скупљи на том тржишту у проценту у којем су повећане ове тарифе на његову робу и губи конкурентност. То су углавном компаније које извозе пнеуматике и друге делове за аутомобиле, руду олова, малине и остало смрзнуто воће.
Тим поводом реаговао је недавно и председник Србије Александар Вучић, замерајући нашим надлежним органима што нису на време испреговарали споразум са Британијом. Он је оценио да ће то да нам се осети за 0,1 до 0,2 одсто у расту БДП.
- На извоз српског смрзнутог воћа без шећера сада се примењује стопа од 12 до 20 одсто, а приликом увоза робе из Велике Британије у Србију важе износи царина без олакшица, што их је у односу на претходни период повећало од 10 до 30 процената - наводе у Привредној комори Србије. - Уколико у првом кварталу 2021. године не буде постигнут нови билатерални споразум, појавиће се застој у трговини. Такође, то може утицати да се британске фирме услед плаћања високих царина преоријентишу на добављаче из других земаља са којима имају ниже или уопште немају царине.
МАКЕДОНЦИ
ПРЕДЛОГ који је Велика Британија понудила Србији, исти је и за друге државе нашег региона, па се и њима нуди да се одредбе Споразума о стабилизацији и придруживању "пресликају" у новом трговинском аранжману. Неке од земаља, попут Северне Македоније су то и потписале, чему су претходили преговори о прихватљивим модалитетима уговора.
Препоручујемо
ИПАК НЕКО НИЈЕ ЗАДОВОЉАН СПОРАЗУМОМ: Британска рибарска индустрија негодује
24. 12. 2020. у 21:30
БРИТАНЦИ О НАПУШТАЊУ ЕУ: Радије без споразума, него да угрозимо независност
20. 12. 2020. у 00:58
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)