И ЗАГАЂЕНА РЕКА "ПОТАПА" ЕВРОПСКИ ПУТ: Амандмани на извештај ЕП показују изузетну маштовитост комшија који Србији постављају препреке

СРБИЈА је, у припремама новог годишњег извештаја Европског парламента, поново налетела на комшијску "мину". У мору амандмана, нашао се и огроман број оних које су саставили европосланици суседних земаља и где се билатерална питања дубоко уграђују у приступни процес.

И ЗАГАЂЕНА РЕКА ПОТАПА ЕВРОПСКИ ПУТ: Амандмани на извештај ЕП показују изузетну маштовитост комшија који Србији постављају препреке

Зграда ЕП у Стразбуру / Фото АП

Тако је, на пример, бугарски посланик Ангел Џамбаски званично изразио жаљење што рудници загађују реку Драговиштицу! Такође, позива на јаче акције у подршци бугарској мањини у Босилеграду, сматрајући кључним обезбеђивање континуираног пружања одговарајуће медицинске заштите у овом региону.

Предњаче, наравно, Хрвати, који нам траже све и свашта - од повратка уметнина и стварања највиших стандарда за националне мањине, преко отварања архива, до промене речника у посматрању на свежа историјска догађања. Сад и Бугари захтевају од Србије да убрза процес сукцесије и спровођења обавеза око поделе заједничке архиве бивше Југославије, посебно Удбе и КОС-а, како је то срочио Андреј Ковачев!

Притискали су нас суседи и раније, а пре свих Хрвати, свачим: од стриктне сарадње са Хагом, преко захтева за признавање геноцида у Сребреници, одрицања од Закона о универзалној јурисдикцији по оптужницама за ратне злочине, до враћања отетог блага и одрицања од четништва. У томе је предњачила чувена Ружа Томашић. Сада су ту улогу, на неки начин, преузели Жељана Зовко и Тонино Пицула, који између осталог, тражи да нам се више не отварају поглавља док се не испуне захтеви, а приступна помоћ услови европским напретком Косова.

Имала би Србија штошта да тражи заузврат и од Хрватске, почев од имовине и положаја Срба у овој земљи који су некада у њој били конститутивни народ. Срби су данас у региону конститутивни само у БиХ, док у Словенији нису ни национална мањина! Али, приступни процес је неправедан, и захтеве могу да испостављају само они који су већ у ЕУ. Кандидати могу само да ћуте, слушају и трпе. Зато је Ружа Томашић и могла да изјављује да "Србија рехабилитује четништво", док Хрватској нико ништа не може кад повампирује усташтво.

НИШТА ОД ПРОМЕНЕ СИСТЕМА ГЛАСАЊА

И САМИ европски званичници истичу неопходност да се сва билатерална питања са суседима решавају дијалогом. Али, ЕУ је недоречена, јер је истовремено поручила да више не жели да "увози" билатералне спорове и у своју стратегију уврстила обавезу да све земље кандидати пре приступања ЕУ морају да их разреше. Томе је умногоме требало да помогне предлог да у новој стратегији проширења важи принцип квалификоване већине приликом одлучивања, али то се још није догодило.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)

"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."

22. 01. 2025. у 14:15

Коментари (1)

ОВО СВЕ ЖЕЛИМ ШТО ПРЕ ДА ЗАБОРАВИМ: Швјонтек очајна после пораза у Мелбурну