"УКЛЕСАТИ" НЕУТРАЛНОСТ У УСТАВ: У политичком и војном смислу садашњи курс је најбољи кишобран - са Запада ће стизати нове уцене

Д. МИЛИНКОВИЋ

17. 12. 2020. у 08:00

И ПОРЕД све отворенијих притисака и претњи да цео српски народ на овим просторима одустане од неутралности, пре свега војне, званични Београд тај курс неће мењати јер је то најбољи "кишобран" за Србију и у политичком и у безбедносном смислу.

УКЛЕСАТИ НЕУТРАЛНОСТ У УСТАВ: У политичком и војном смислу садашњи курс је најбољи кишобран - са Запада ће стизати нове уцене

Устав Србије

И не само то, ово опредељење наше земље могло би у наредном периоду да се запечати и скупштинском декларацијом или чак и законом, око којег би био постигнут широки национални консензус, а којим би Србија још једном потврдила своју вишедеценијску позицију војне неутралности. Има чак идеја и да се овај спољнополитички курс дугорочно угради у Устав Србије, када на дневни ред дођу промене највишег правног акта.

Саговорници "Новости" сматрају и да би овакви потези српских власти били најбољи одговор на обруч који око наше државе стежу велике светске силе са Запада, о чему сведочи и низ отворених порука које стижу на адресу Србије - да признамо независност лажне државе Косово, демонтирамо Републику Српску и окренемо леђа Русији и Кини. У супротном, могли бисмо да се суочимо и са озбиљним политичким и економским санкцијама.

Најпре су ова упозорења Београду стигла са Капитол хила, и то од најжешћих албанских лобиста конгресмена Елиота Енгела, америчке државне секретарке у време бомбардовања НАТО Медлин Олбрајт и аналитичара Данијела Сервера. Победом Џозефа Бајдена на председничким изборима у САД, многи у вашингтонским структурама су брзопотезно оживели аспирације "династије Клинтон", а које су скрајнуте од 2016. када је Доналд Трамп дошао на власт.

Србији се сада прети и да ће увући злогласну Олбрајтову у дијалог о КиМ и од наше земље тражи да се извуче из загрљаја Москве и Пекинга како би нас Запад повео - никуда, јер је рампа за чланство наше државе у ЕУ још спуштена, без назнака да ће у блиској будућности бити подигнута.

У Вашингтону и Бриселу не крију ни нарогушеност због порука о подршци неутралности Србије и РС, а које је руски шеф дипломатије Сергеј Лавров послао у Источном Сарајеву и Београду, и то на 25. годишњицу потписивања Дејтонског споразума.

Да следе још јачи притисци на Србију и председника Александра Вучића сматра и министар без портфеља Ненад Поповић. Он је рекао да је током посете Лаврова Србија још једном потврдила војну неутралност и став да неће уводити санкције Русији, иако смо под великим притиском:

- Под великим смо притисцима да променимо своју независну и суверену политику, јер појединим државама смета економски и војно јача Србија и желе да је ослабе. Србија мирно све то слуша, али има своју политику и неће је мењати, штитимо своје интересе, нећемо никад бити агресивни, желимо мирно да разговарамо.

Генерал у пензији, професор Митар Ковач из Евроазијског безбедносног форума каже, за "Новости", да већ дуже време НАТО земље декларативно подржавају неутралност Србије, али да у пракси покушавају да нас у потпуности увуку у своје структуре. Зато би, сматра Ковач, добро било да овај спољнополитички курс дефинишемо кроз документ, закон или најбоље - кроз уставне промене:

- Уградњом политике неутралности као стратешког опредељења земље у највиши правни акт показали бисмо и Истоку и Западу да смо озбиљни. Имајући у виду интересе великих сила на овом простору, то и јесте једини прави избор. Било која власт да је безусловно пристала на интеграцију у НАТО, то би учинила мимо воље народа, као што су то урадиле Црна Гора и Северна Македонија. И у неком моменту то би сигурно довело до превирања у друштву. Власт у Србији осећа и поштује вољу народа и без обзира на било какве притиске неће то променити.

Након посете Лаврова огласио се и генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг, који је рекао да Алијанса у потпуности поштује одлуку Србије о војној неутралности, али и да очекује да наша земља јача партнерство са НАТО.

ВУЛИН: ЈАКИ ПРАВЕ РЕКУ КРВИ

МИНИСТАР унутрашњих послова Александар Вулин поручио је у среду да проблеми на Балкану увек почињу и никада се не завршавају без воље великих сила:

- Да смо ми Балканци кроз своју историју били у могућности да сами одлучујемо о себи, не би било ни ратова ни сукоба, али нажалост о нама су увек одлучивали други и увек успевали да нас ефикасно поделе, посвађају и заваде, и захваљујући томе биле су реке крви на Балкану. Овде је увек мир када је Србија снажна и економски развијена, и она има храбрости да се бори за своје интересе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

ОБИЧАЈИ КОЈЕ ТРЕБА ДА ИСПОШТУЈЕТЕ НА КРСТОВДАН: Погледајте зашто је важно да се током овог празника радујете