ПОЗИВАЈУ НАТО ДА ИХ БРАНИ ОД ВУЧИЋА: Лидери у Приштини и Тирани гротескно реаговали на поруку мира и паралелу са Карабахом
БЕОГРАД очекује да Брисел ургентно реагује на последње провокације албанских лидера на Косову, који не само да чине све да се дијалог не настави у скорије време, него за застој у разговорима покушавају да оптуже српску страну, па чак прете и интервенцијом НАТО.
Како нам је речено у врху власти, наша страна неће наседати на провокације, а на специјалном изасланику Европске уније за дијалог Мирославу Лајчаку, који иначе износи амбициозне планове о убрзању преговора, сада је да изврши притисак на албанске власти у покрајини да престану са опструкцијама и претњама, како би се заказао термин новог сусрета двеју делегација у Бриселу.
Јер, у овој новој игри Приштине, на мети се поново нашао председник Србија Александар Вучић. Наиме, у Вучићевим речима, којима још једном позива на мир и решавање свих отворених питања под покровитељством ЕУ, упозоравајући да је сукоб у Нагорном Карабаху показао какве опасности носи замрзнути конфликт - албанским лидерима у Приштини и Тирани парадоксално се "привиђа" рат, па су, брже-боље, хорски позвали међународну заједницу, али и НАТО да реагује.
Један за другим оптужбе на рачун Вучића изнели су премијер привремених институција у Приштини Авдулах Хоти, председница косовске скупштине Вјоса Османи, а затим и албански премијер Еди Рама.
Председник Вучић у петак је поручио политичарима у Приштини да Србија није њихов непријатељ, већ да у Београду имају саговорника који жели разговор и мир, али под условом да Србија не буде понижена:
- Ако неко моје позиве да избегнемо замрзнути конфликт и да дођемо до мира и компромисног решења покушава да фалсификује и тиме манипулише, онда је јасна дубина кризе у Приштини и тежина позиције Србије. И албански политичари су ме добро чули и разумели, али имају своје разлоге зашто нешто морају да пренесу на другачији начин. Из Приштине овако реагују јер траже начин да ураде било шта против Србије. Српско руководство неће им дати повода за то. Они се понашају као да су у рату, као да сваког дана морају нешто лоше да кажу о нама, и то више говори о њима него о нама. Они имају унутрашњих проблема, па то морају да измишљају. Моја изјава је била јасна и прецизна, говорио сам о потреби да избегнемо политику замрзнутог конфликта и рекао да је и Нагорно Карабах био замрзнути конфликт, па је одједном одмрзнут.
На последње потезе политичара из Приштине осврнуо се и шеф српског парламента Ивица Дачић, који је рекао да се, док цео свет говори о суђењу у Хагу и злочинима тзв. ОВК, косовски званичници труде да свим силама износе лажи о Србији и Вучићу:
- Тако и сада гнусно лажу о томе да Вучић прети новим ратовима. Управо је супротно, Вучић је причао о потреби да се ради на решавању проблема на КиМ, а не да остане замрзнути конфликт који би остао вечита претња.
Немања Старовић, из Центра за друштвену стабилност, сматра да одлазак председничке администрације Доналда Трампа, једине у последњих 20 година која је од Приштине захтевала барем приближно исте стандарде понашања као од Београда, и била спремна да прибегне пословичном америчком штапу када би Албанци посегли за антицивилизацијским мерама, могао би у Приштини створити свест о томе да им је поново све дозвољено, односно да им уместо дијалога више одговара сукоб са званичним Београдом, у којем ће се САД аутоматски сврстати на њихову страну по обрасцу утврђеном деведесетих година прошлог века.
- Очекујем повишену реторику, па можда и иницирање нестабилности како би се хомогенизовала дубоко подељена албанска јавност на простору КиМ, а онај већински део политичке сцене у Приштини који је изникао из терористичке ОВК тиме изашао из политичке дефанзиве у коју је уведен потврђивањем оптужница за ратне злочине против Тачија, Весељија, Краснићија и Сељимија - каже Старовић.
ДИЈАЛОГ ПРЕД ЗАСТОЈЕМ
КАКО сада ствари стоје, тешко да ће дијалог Београда и Приштине у Бриселу бити настављен пре средине јануара следеће године. Након одласка водеће четворке тзв. ОВК у Хаг - Хашима Тачија, Кадрија Весељија, Реџепа Сељимија и Јакупа Краснићија - где ће им се судити за стравичне злочине почиње на КиМ, али и на северу Албаније, из Приштине свакодневно позивају на обуставу дијалога. То су тражили Рамуш Харадинај, Сељим Сељими, али и Вјоса Османи, која је то касније демантовала. А уколико Хотијева влада падне, што је све реалнији расплет политичке кризе у Приштини, поново следи вишемесечни застој у разговорима.
Препоручујемо
ПРИШТИНА ПОТКОПАВА ТЕМЕЉЕ ДИЈАЛОГА: Петар Петковић са амбасадором Грчке у Србији
03. 11. 2020. у 14:16
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)