ВУЧЕВИЋ: СНС подрзава идеју Додика о двојном држављанству

Владајућа Српска напредна странка подржава идеју српског члана Председништва БиХ Милорада Додика да власт у Београду омогући аутоматско држављанство Србије за све грађане Републике Српске, изјавио је потпредседник ГО СНС-а Милош Вучевић.

ВУЧЕВИЋ: СНС подрзава идеју Додика о двојном држављанству

Фото: Н. Карлић

Вучевић је за бањалучки Глас Српске рекао да је то нешто о чему ће се ускоро сигурно разговарати на највишем нивоу. Реч је, истиче, о доброј идеји и да је лично за такву измену постојећег закона.

Верује, додао је, да ће се о томе позитивно изјаснити и председник Србије Александар Вучић и премијерка Ана Брнабић.

- Нема апсолутно ниједног разлога да се такво нешто законски не уреди на тај начин. И то не само за Србе из Српске, већ и за остале наше сународнике из других држава. Хрватска је већ урадила нешто слично, али и Мађарска која је то право дало свим Мађарима који су рођени на територији некадашње Аустроугарске. Зашто онда и Србија не би размотрила Додиков предлог и понудила држављанство свим својим сународницима, ма где они живели. А Срби из Српске су сигурно високо на тој листи - рекао је Вучевић.

Вучевић, који је и градоначелник Новог Сада, навео је да грађани Српске у односу на неки ранији период већ сада много лакше долазе до држављанства и пасоша Србије, јер су власти поједноставиле процедуру добијања овог личног документа, додовши да је убеђен и да се на овај начин нико не угрожава, а поготово не Бошњаци из БиХ.

- Ово је добро за цели регион. Не знам зашто, али кад год сарађују Срби из Србије и Српске, то некима представља проблем. Увек се нађе неко ко се наводно осећа угроженим, па се ми онда као нешто морамо правдати. Али тај страх који долази од бошњачких политичара је, према мом мишљењу, емотиван, не и рационалан, зато што Србија стално подвлачи да она признаје БиХ и да је за поштовање Дејтонског споразума - казао је.

Додик је идеју да власт у Београду омогући аутоматско држављанство Србије за све грађане Српске изнео крајем прошле седмице, а да би она била реализована, потребан је само један потез власти у Србији, измена члана Заона према којем је за добијање држављанства и пасоша Србије неопходно имати пријављено место пребивалишта у тој земљи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ХРВАТСКА СЕ ОПАСНО НАОРУЖАВА: Стиже француско оружје, Загреб модернизује и немачке хаубице

ХРВАТСКА СЕ ОПАСНО НАОРУЖАВА: Стиже француско оружје, Загреб модернизује и немачке хаубице

ХРВАТСКА ће, осим набавке 18 нових самоходних хаубица "цезар" од Француске, модернизовати и 14 постојећих немачких "панцир" хаубица које је купила 2014. године, произлази из заједничке изјаве о појачаној сарадњи немачке и хрватске владе.

09. 06. 2026. у 12:21

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."

02. 06. 2026. у 21:24

Коментари (3)

ЗА ОНЕ КОЈИ ОД УСЛУГА ОЧЕКУЈУ БРЗИНУ, ЈЕДНОСТАВНОСТ И ДОСТУПНОСТ: Рачун у ОТП банци можете да отворите онлајн без одласка у експозитуру